Miért kell leváltani egy 150 éve bevált módszert? Fókuszban a szálerősített beton
A vasbeton a modern társadalom egyik alapja. Nemcsak átvitt értelemben, de szó szerint is.
A beton önmagában egy roppant erős anyag, mindannyian tudjuk. Rendkívül nagy terheléseket képes elviselni, ha a terhelés egynletesen oszlik el a felületen.
Ám ha a terhelést kisebb pontokon kapja, vagy a szerkezetben húzófeszültségek ébrednek, azt nagyon rosszul viseli, és eltörik mint az üveg.
Az acélmegerősítés megoldja a beton ezen korlátait mert jelentősen javítja a hajlítószilárdságát, és elosztja a pontszerű terhelésből adódó nyomást.
Okoz azonban egy teljesen új problémát: az acélbetét korróziója a betonromlás leggyakoribb oka.
Mindannyian tudjuk, hogy a nem védett acél korrodál.
A felületén keletkező rozsda hatalmas térfogatnövekedésre képes, és úgy feszíti szét a körülötte lévő anyagot, mint a jég az üveget.
A betonba ágyazott acél több fronton is védett: a betontakarás nem engedi hozzáférni a nedvességet és az oxigént, amik a betonacél esküdt ellenségei, és a széndioxidot sem, ami a betonkorrózióért leginkább felelős anyag.
A másik védelmi vonal a lúgos környezet. A lúgos beton pH-ja vékony oxidréteget hoz létre a betonacél körül, ami megakadályozza a további korróziót.
Mindaddig működnek ezek a védelmi rendszerek, amíg az acélt fedő beton réteg elég vastag és sérülésmentes.
Azt már nem mindenki tudja, hogy a beton kötés idő alatt erősen zsugorodik, mert a víz távozik a szerkezetből: egyik részét a beton felhasználja a cement kötéséhez, és jelentős része elpárolog.
A zsugorodás pedig olyan feszültségeket okoz, amitől a beton sok esetben megrepedezik. Gyakran szemmel nem is látható mikrorepedések keletkeznek, néha pedig messziről is látható – akár több milliméteres – repedések is.
Ezek a rések a pajzson.
A repedéseken keresztül elérhetővé válik az út a betonacélhoz a víz, az oxigén, a széndioxid és más agresszív anyagok számára is.
A beton harmadik ellensége pedig a só. A jégtelenítő sók használata során a szerkezetbe jutó kloridionok brutális módon károsítják a betont és a benne lévő betonacélt is.
A feladat tehát az, hogy megakadályozzuk ezen károsító anyagok bejutását a szerkezetbe, vagyis meggátoljuk, hogy a felüeleten mikrorpedések keletkezzenek és hozzáférhetővé váljon a vas.
A repedésmegelőzésre számos adalékanyagot kifejlesztettek már. Az ArmoTec makroszál is egy ezek közül, de nemcsak repedésmegelőzésre szolgál. A makroszál statikailag is számításba vehető, és segít a terhelés elosztásban, ami az erősítés nélküli betonok esetében az egyik leggyengébb láncszem.
Ha pedig meggátolja a kötés során fellépő zsugorodási repedéseket, és segít a teherelosztásban, akkor miért kell betonacélt használni egyáltalán?
Azért mert amikor egy betonszerkezetnek hajlító terheléseket is el kell viselnie akkor a makroszál nem tudja önmagában helyettesíteni a betonacélt. De ha a betonacél feladata a terhelés elosztása, akkor igen.
Ezeknél a szerkezeteknél a szálerősített beton bátran használható betonacél háló kiváltásra:
- szerelőbeton
- aljzatbeton
- talajon fekvő lépcső
- kocsibeálló
- lemezalap (bizonyos megkötésekkel)
- aknák
- szalukövek kitöltése
- járdák
- stb.
Ha pedig nincs repedés és nincs betonacél sem, akkor kevesebb lehet a betonvastagság is, mert nem kell csak azért a plusz 40-50 mm vastagság, hogy eltakarjuk a betonacélt, mert nincs benne a szerkezetben.
A többi előny pedig már csak hab a tortán:
– A szálerősített beton 3 dimenzióban erősíti meg a betont, annak minden egyes pontján. A háló csak egy síkban.
– Jelentősen felgyorsítja a kivitelezést. Ezt úgy éri el, hogy a betonacél hálóhoz kapcsolódó munkafolyamatokat kiváltja.
– Biztonságossá teszi a munkavégzést, mert a betonacél használatból eredő baleseteket kiküszöböli.
– Könnyű szállítani. 500 kg betonacél hálót 25-50 kg ArmoTec-kel ki tudunk váltani, amit teherautó helyett egy postás házhoz szállít.
– Könnyű vele dolgozni. Csak egyszerűen a betonkeverőbe kell adagolni, nincs szállítás, nincs pakolás, nincs vasszerelés, nincs macera.
– Könnyű fúrni a szálerősített betont, nincs fúró törés.
– Sokkal olcsóbb, mint a betonacél háló.
– Sokkal kisebb ökológiai lábnyomot hagy. Gyártása és szállítása a betonacél környezetszennyezésének töredéke. Ráadásul ha ezzel váltod ki az acélt, akkor csökkentheted a korrózió védő betontarakarás mennyiségét, amivel további jelentős mértékben hozzájárulsz a környezetvédelemhez.
Ezek miatt kezdődött el a jó öreg acél nyugdíjazási időszaka.
Ha te is az új utat akarod választani az elavult helyett, gyere és rendeld meg a ArmoTec-et két perc alatt, és holnapután már betonozhatsz is.
Szálerősített beton – betonozás egyszerűbben és olcsóbban
Gyere, nézd meg itt egy percben, mennyi előnye van a szálerősített betonnak: ArmoTec statikai makroszál videó