Tudományos vizsgálatok szerint igen.
Számtalan vizsgálat igazolja, hogy a nagy teljesítményű statikai makroszál – mint az ArmoTec – használatával brutálisan erős beton készíthető, és képes a betonacél kiváltására is bizonyos területeken. A vizsgálatokból kiderül, hogy nem minden betonszál alkalmas a betonacél kiváltására.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki karának „A nagy törésteszt” néven elhíresült – igen alapos – kutatási munkája.
A kísérlet során acélszálakkal, valamint szintetikus mikro- és makroszálakkal erősített betonokat vizsgáltak.
A szintetikus szálakat – ide tartozik az ArmoTec is, két csoportba sorolják:
- mikroszálak – statikai szerepük elhanyagolható, céljuk a friss beton szilárdulási zsugorodásakor keletkező mikrorepedések megakadályozása,
- makroszálak – megfelelő adagolásuk mellett statikai szerepük is van. Az ArmoTec szintetikus makroszál, statikailag méretezhető.
A vizsgálat alatt 60 cm hosszú betontesteket gyártottak 15×15 cm keresztmetszettel.
A végeredmény kimutatta, hogy a statikai makroszálak jelentősen javítják a beton szilárdsági tulajdonságait, az acélhajnál sokkal előnyösebb az alkalmazásuk:
- nem korrodálnak,
- könnyűek,
- jól keverednek,
- sokkal kevesebb CO2 kibocsátással jár az alkalmazásuk,
- nem károsítják a keverő berendezést.
Ha mélyebben beleásnád magad a témába, akkor innen letöltheted azt: BME nagy törés-teszt
Nemcsak a tudományos vizsgálatok igazolják a betonszál erejét.
Több, mint 4500 megrendelés reklamáció nélkül. Ez is egy biztosíték arra, hogy a statikai betonszál választása esetén milyen kicsi az esély arra, hogy hibát követünk el. A statikai szálak nemcsak a betonacél hálót válthatják ki, hanem annyi módon fejtik ki jótékony hatásukat a betonra, hogy a meghibásodás egyéb kockázatát is csökkentik:
- Három dimenzióban erősítik meg a betont, nemcsak egy síkban, mint a betonháló.
- Nem korrodálnak, így a beton élettartamát jelentősen növelik.
- A beton kötése közben fellépő zsugorodási repedések kialakulását megszüntetik, így nemcsak szép marad a felület, de jelentősen megnő a fagyállóság és a sóállóság is.
Egyre többféle betonszál jelenik meg a piacon.
Amire érdemes figyelni:
FONTOS! Az elvártnál alacsonyabb adagolás jelentősen csökkenti a hatékonyságot. Kevesebb makroszálat tenni a betonba, mint amennyi szükséges olyan, mintha a cementet spórolnánk ki azért, hogy olcsóbb legyen a betonozás. Találkozhatunk 1-2 kg/m3 adagolási javaslattal. Ha ilyet látsz, mindig szólaljon meg a vészcsengő a fejedben! Egyik makroszál sem jobb annyival a másiknál, hogy 1-2 kg adagolással betonacél hálót lehessen kiváltani. A háló kiváltása csak megfelelő mennyiség adagolásával érhető el.
Ha betonacél kiváltására keresel betonszálat, akkor csak statikai makroszálat érdemes választanod, tehát az elnevezés fontos. A vastagság minimum 0,3 mm. A felülete legyen bordázott (jobb, mint a hullámos) vagy más módon érdesített. Ez az eljárás megakadályozza, hogy a betonszál könnyen kihúzódjon a betonból repedés esetén.
A hosszúság is számít. A 40-50 mm hosszú betonszálak már megfelelőek, a kihúzódási ellenállásuk elég nagy, ha bordázott a felületük. A 10-20 mm hosszúságú szálak kihúzódási ellenállása általában nem elég jó. Az üvegszálakkal is az a helyzet, hogy felületük sima, és a szálak nagyon vékonyak. Ezért statikailag nem lehet számolni velük, betonacél kiváltására nem alkalmasak. A beton zsugorodásából adódó repedéseket viszont elég jól meg tudják előzni.
A betonacél kiváltására alkalmas szálaknak CE dokumentummal kell rendelkezniük, és Teljsítmény nyilatkozatot is kell mellékelni hozzájuk. Másként nem építhetők be szerkezetbe, és forgalomba sem hozhatók. Ezekre példát itt találsz: ArmoTec CE engedély, és ArmoTec teljesítmény nyilatkozat.
A statikai makroszálak használata nagy népszerűségnek örvend szerte a világon, íme néhány példa:
New Yorkban az East Side Access metro projekt 11 mrd dolláros beruházásában 100%-os makroszál megerősítésű (betonacél mentes) betont használnak fel a 21 km hosszú metro alagút építése során. Közel 50%-os költségmegtakarítást eredményezve, a hagyományos acélrendszerhez képest.
De nem ez az egyetlen ilyen projekt. Sydney metróállomás, a brit Docklands villamos, a malaysiai Bukit Berapit gyorsvasút is statikai makroszál használatával váltotta ki a beton vasalását. Magyarországon pedig a Debreceni Nagyeredei Stadion előregyártott tribünelemei készültek makroszál megerősítéssel, és betonacél kiváltással.
Ezeken a projekteken nem ArmoTec-et használtak. Más, sokkal nagyobb gyárak termékei kerültek beépítésre, de az ArmoTec ugyanolyan műszaki teljesítménnyel bír, mint a szóban forgó termékek. Erről EU minősítési dokumentummal is rendelkezik. Az engedélyünk alapján épületszerkezetekbe beépíthető az ArmoTec.
Mostantól könnyen hozzáférhet az is statikai beton makroszálhoz, aki otthon betonoz hagyományos módszerrel, vagy mixer kocsival. Pár kattintással meg lehet rendelni ezen az oldalon, és két nap múlva már betonozhatsz vele otthon: betonbooster.hu/armotec
A betonacél hálóval történő vesződést pedig hagyd meg másnak!
Üdvözlettel:
Siposs Levente
a tartós felújítások támogatója