Beton lépcső készítése
Beton lépcső készítésébe sokkal kevesebben fognak bele, mint más, egyszerűbbnek tűnő betonozási feladatba, pedig ehhez sem kell évekig iskolába járni, csupán a betonozás fogásaival és buktatóival érdemes tisztában lenni, és precizitás szükséges hozzá.
Ebben a cikkben a beton lépcső készítéséhez szeretnénk támpontokat adni, és mutatunk egy olyan technológiát, amivel sokkal egyszerűbb és olcsóbb lesz a kivitelezés.
Fontos megjegyeznünk, hogy csak olyan beton lépcső készítését tárgyaljuk most, ami a talajon fekszik, tehát nem önhordó szerkezet. Az önhordó beton lépcső készítése már sokkal magasabb szintű szaktudást igényel, és nagy felelősséggel jár.
Ha beton lépcső készítésén gondolkodsz, de még nincs semmilyen betonozási tapasztalatod, akkor előbb olvasd el ezeket a cikkeket:
- Betonozáskor leggyakrabban feltett kérdések,
- Betonozás házilag – a tökéletes beton titka
- Beton keverési arányok: sóder-cement-víz
- A leggyakrabban elkövetett hibák betonozáskor
és a megfelelő idő megválasztásához ezt: Hány fokig lehet betonozni?
Ha már meg van az alapképzettséged, akkor a lépcső használatáról érdemes pár szót ejtenünk.
Meg kell határoznunk, hogy honnan-hová szeretnénk eljutni a lépcsővel. Mivel a lépcső feladata az, hogy kényelmesen tudjunk szintkülönbségek között közlekedni, úgy kell meghatározni a lépésmagasságot és a belépés mélységét, hogy lehetőleg ne essünk hasra amikor használjuk.
Ezért a dőlésszög és a lépcsőfokok számának meghatározása az első feladat a beton lépcső készítése előtt, a fokok magasságának és mélységének ismeretében.
A tervezéskor fontos figyelembe venni, hogy lesz-e rajta burkolat, és ha igen milyen, mivel a burkolat akár 2-3 cm-rel (vagy többel) is megemelheti a lépésmagasságot, ezért a burkolatot is bele kell számítani a végső értékekbe.
A kényelmes lépésmagasság akkor jó, ha se nem túl alacsony, se nem túl magas. A belépés mélysége is legyen kényelmes: elférjen rajta az ember lába.
Az alap lépcsőképlet úgy néz ki, hogy két lépcsőmagasság és a belépési mélység összege 60-65 cm között az ideális.
Tehát egy átlagos és kényelmes kerti lépcső fellépési magasság kb. 15 cm, 35 cm belépési mélységgel.
A talajon fekvő beton lépcső készítése előtt az alap kivitelezése a nulladik lépés.
A kültéri lépcsőknek azért szükséges a megfelelő alap, hogy ne süllyedjenek meg. Ehhez olyan mélyen kell eltávolítani a talajt, hogy legalább 10-15 cm vastag tömörített zúzalék vagy sóder ágyazat készíthető legyen, és a legalsó lépcsőfok alatt ezt érdemes 80 cm mélyen kiásni (ha 4-5 foknál hosszabb lépcsőt készítünk) aminek az aljába nem kell sóderágy, csak betonnal töltsük fel az egészet amikor a beton lépcső készítése történik.
Az alap elkészítése után következik a vasalás.
Ezt általában egy vagy két réteg betonacél hálóval szoktak megvalósítani, amennyiben nem vasalják az egész lépcsőt úgy, mint ezt:
A betonacél hálót úgy kell elhelyezni a zsaluzat alatt, hogy a beton teljesen körül tudja ölelni, és lehetőleg sehol ne legyen közelebb a felülethez 5 cm-nél.
Ám ezt a macerás munkafolyamatot nyugodtan kihagyhatod, ha ArmoTec statikai makroszálat használsz. Ezt csak belekevered a betonba, és olyan brutálisan erős beton lesz a végeredmény, ami minden négyzetcentiméterén meg van erősítve.
Az ArmoTec megakadályozza a lépcső élek későbbi letöredezését, és a betonacél korróziójából fakadó tönkremenetelt is. A te lépcsőd nem fog így kinézni:
A tökéletesen tömör és fagyálló beton elkészítéséhez pedig használj Vip-Rex Szuperfolyósítót, és készíts olyan lépcsőt, amit még az utánad következő generációk is használni fognak.
Ezután készül a zsaluzás.
A pontos zsaluzat elkészítése kulcsfontosságú: ezzel tudod kiküszöbölni az egy lépcsőn belüli különböző lépcsőfok magasságokat, a különböző belépési mélységeket, a ferde vagy lejtős lépcsőfelületeket a beton lépcső készítése során.
Ahhoz, hogy tökéletes és elsőre végleges legyen a munkád, elengedhetetlen a jó minőségű beton, a megfelelő keverési arány, és az alapos utókezelés.
Ha ezek elmaradnak, nincs az a szuper adalék, ami megóvná a lépcsődet a gyors tönkremeneteltől.
Használj legalább C25/30-as szilárdsági osztályú betont. Ha magad készíted, akkor ebben a cikkben találsz hozzá infot: Beton keverési arányok: sóder-cement-víz vagy válaszd a Baumit Szárazbetonját, az megfelelően szilárd.
Jó munkát kívánok:
Siposs Levente
felújítás szakértő
A tartós felújítások elkötelezett támogatója