Hogyan fogjunk hozzá a terasz betonozásához? Milyen előkészületek vannak? Hogyan épül fel a rétegrend a terasz betonozás során?
Megkeressük a válaszokat ezekre a kérdésekre, és még számos másikra is. Megmutatjuk mik a leggyakoribb buktatók, és hogyan kerülheted el ezeket.
A terasz olyan élvezetes időtöltések helye, mint a heverészés egy sör vagy egy fröccs fogyasztása közben, grillezési képességeink fitogtatása 😃az éhes család és a barátok táplálása.
A végtelenül egyszerű és praktikus megoldásoktól a bonyolultabb, díszes változatokig. Egyvalami általában közös bennük: gyakran használjuk, ezért azt szeretnénk ha tartós és szép lenne.
Ráadásul jelentősen megnövelhetjük vele a házunk alapterületét.
Nem fogunk bemutatni különböző látványosan berendezett teraszokat, és tervrajzokat sem. Amit innen megtudhatsz, az a beton terasz kivitelezésével kapcsolatos hasznos információ:
- Mit tegyünk, mielőtt hozzáfognánk?
- Milyen szerszámokra és anyagokra lesz szükségünk?
- Hogyan épül fel a rétegrend?
- Milyen munkafolyamatokból áll a terasz betonozás?
Ezzel a cikkel nemcsak azoknak szeretnénk segíteni, akik maguk csinálják a terasz betonozást,
hanem azoknak is akik kivitelezőt fogadnak. Manapság nem úgy mennek már a dolgok, hogy kitalálom mit szeretnék, megkeresem a szakembert, elmondom neki, ő hibátlanul elkészíti, én kifizetem és mindenki boldog.
Ha szeretnél elsőre tökéletes megoldást, akkor nem árt, ha tisztában vagy ezekkel a dolgokkal akár magadnak csinálod, akár csináltatod. Tudni fogod mire számíts: mennyi munka lesz vele, és milyen költségekkel kell számolnod.
A terasz betonozása előtt a legfontosabb teendőnk a tervezés.
Vizsgáljuk meg, hogy a ház melyik részén lesz a legjobb helye. Akarjuk-e, hogy a házból közvetlenül a teraszra érkezzünk, vagy egy kicsit odébb kell elhelyezzük? Utóbbi esetben akár nevezhetjük filagóriának is, de az elkészítés módján nem változtat.
Csak kellően stabil talajra építhetünk teraszt.
Döntsük el milyen alakja legyen, mekkora létszámra és milyen tevékenységre szeretnénk használni? Akarjuk-e, hogy fedett legyen, vagy fedetlen lesz, és mobil árnyékolókat fogunk használni?
Ha ezzel készen vagyunk, tervezzük meg a teraszt legalább nagyvonalakban:
- Készítsünk egy méretarányos rajzot felülnézetből,
- és egy rétegrendet.
A tervezés azért is fontos, hogy a végeredmény, a terasz felső síkja, oda kerüljön, ahová szeretnénk. Ha közvetlenül a ház mellett van, akkor egy kicsivel a teraszajtó alatt kell lennie a végső szintnek. Ha a terepviszonyok megkövetelik, akkor lehet, hogy lépcsőt is kell építened, amin a teraszra jutsz a házból.
Azért kell elkészítened a rétegrendet is, hogy tudd honnan kell kezdened (meddig kell lemenned) ahhoz, hogy oda érkezz ahová szeretnél.
Ezekre a szerszámokra és anyagokra lehet szükséged terasz betonozása esetén:
- szintezőzsinórral fogod tudni meghatározni az egyes szintek magasságát.
- Vízmértékre lesz szükséged,
- mérőszalagra,
- ceruza,
- deszkák a zsaluzáshoz,
- fűrész,
- szegek,
- lapát,
- vödör,
- kőműveskanál,
- talicska,
- zúzott kő vagy sóder az ágyazat elkészítéséhez,
- lapvibrátor, (és esetleg döngölőbéka)
- betonkeverő, de ha teheted hozass üzemi betont,
- otthoni betonkeverés esetén cement, sóder és víz,
- ha tartós és könnyen bedolgozható betont szeretnél, akkor Vip-Rex SF szuperfolyósító, amivel a keverővizet a felére csökkentheted,
- betonacél háló, de ha nem akarsz ezzel bajlódni akkor ArmoTec statikai makroszál a háló kiváltására,
- lehúzóléc, amivel a betont elhúzod és a felületét alakítod ki,
- esetleg egy jó beton simító
- Fólia, amivel letakarod a betont, ha készen vagy.
Terasz betonozás rétegrendje
A teraszunk alapja lehet egy sávalap, ami a leendő terasz széle mentén egy 20-25 cm széles, kb. 80 cm mély betonalap. Ám az esetek többségében elegendő ha a leendő terasz beton lemeznek egy úgynevezett ágyazatot, vagy másnéven tükröt készítesz. Ez egy kb. 15-20 cm vastag jó esetben különböző szemméretű zúzott kő réteg tömörítve, kevésbé jó esetben sóder. A tömörítéshez használj lapvibrátort, vagy döngölőbékát a talajviszonyoknak megfelelően.
A megfelelően tömörített és lehetőleg simára eldolgozott ágyazatra kerül a beton, ami legyen legalább 10 cm vastag, és lehetőleg C20-25 szilárdságú beton.
Ha ragasztott burkolattal akarod ellátni, akkor feltétlenül kell szigetelned és még egy aljzatbetont is kell kapnia, ha nem akarod, hogy később felváljon a kő a felületről.
A terasz felületét lejtésben kell kialakítani. A lejtés legalább 1,5% legyen, de a 2% a tutti.
Ha nem burkolod, akkor célszerű ellátni valamilyen védelemmel, hogy minél kevesebb nedvességet tudjon magába szívni. Akár egy betonfesték, vagy valamilyen strapabíró impregnáló szer is megteszi. Ha használsz Vip-Rex SF szuperfolyósítót, akkor nemcsak a beton terítése lesz könnyebb, de a tömörítés is, és a végeredmény is egy fagyálló és elég jól vízzáró beton szerkezet.
Munkafolyamatok a terasz betonozás során
Ha kijelöltük a terasz helyét, tisztítsuk meg a területet. Kezdjük el kitermelni az ágyazat helyét olyan mélységig, hogy a visszatöltés során a terasz betonozás végső szintje a megfelelő helyre kerüljön.
Kezdjük el az ágyazat feltöltését. Ha tehetjük végezzük ezt két rétegben, és mindkét réteget alaposan tömörítsük.
Ha elkészültünk az ágyazattal, és a betonacél háló mellett döntöttünk, akkor itt az ideje annak elhelyezésére. 4 mm-es hálót 150×150-es rácsosztással választani értelmetlen, és közlekedni sem lehet rajta betonozás során. A betonunkat 5 ill. 6 mm-es térhálóval tudjuk rendesen megerősíteni, 100×100-as rácsosztással. A háló elhelyezése után azt fel kell bakolni néhány centiméterrel, hogy a beton alá tudjon kerülni.
Ha nem akarunk vashálóval nyűglődni, akkor sokkal egyszerűbb megoldás a statikai makroszál használata, aminek megfelelő adagolásával nemcsak a betonacél hálót válthatjuk ki, de sokkal egyszerűbbé és olcsóbbá tehetjük a terasz betonozását. Ráadásul a végeredmény is egy lényegesen tartósabb, három dimenzióban- a beton minden egyes pontján megerősített terasz lesz.
Zsaluzatot kell építenünk, hogy megakadályozzuk a beton elfolyását. A zsaluzat fogja megadni a teraszunk végső méretét, alakját. A zsaluzat tetejéhez pedig a terasz felső síkját tudjuk igazítani.
Jöhet a beton. Törekedjünk rá, hogy ne használjunk túl sok vizet a betonhoz. A víz mennyiségét akár felére csökkenthetjük Vip-Rex SF szuperfolyósító adalékanyag hozáadásával. Így egy nagyon jól teríthető és fagyálló betont kapunk. A túlvizezés repedéshez vezet. Nincs az a vas vagy betonerősítő szál, ami meg tudja akadályozni a repedezést, ha túlvizeztük a betont.
Tömörítsük a betonunkat, használjunk tűvibrátort.
Ne felejtsük a felületi lejtés kialakítását, amiről fentebb esett szó.
Ha készen vagyunk a terasz betonozással, még nem fejeztük be a munkát.
Fontos a beton utókezelése. Ha meghúzott a beton felülete annyira, hogy ne ragadjon bele a fólia, akkor takarjuk le. Ezzel megvédjük az esetleges esőtől, és megakadályozzuk a kiszáradást, ami a beton megégéséhez vezet, és teljes tönkremenetelt is okozhat. Főleg nagy melegben kell erre kiemelt figyelmet fordítani. Gondoskodnunk kell a megfelelő mennyiségű víz utánpótlásáról akár naponta többször is, 8-10 napig. A beton locsolása nem slagból történő öntözéssel végzendő! A felületet permetezve kell elárasztani. Ha hidegben betonozunk akkor a beton felületének védelmére kell figyelmet fordítani.
A zsaluzatot néhány nap múlva elbonthatjuk. Ha szálerősítést használtunk, nem kell attól tartanunk, hogy letöredezik a széle, és az esetleges tetőt tartó oszlopokat is sokkal könnyebb lesz lefúrni. Nem kell attól tartanunk, hogy belefúrunk a betonacélba, és esetleg eltörik a fúrószár.
Instabil talaj
Megtörténhet a talaj utólagos tömörödése, esetleg más okból minimális mozgása. Ebben az esetben a teraszod is vele együtt fog mozogni. Ezért az olyan területeken, amik akár változó térfogatú agyagtalajon fekszenek, vagy más okból lehet számítani a mozgásra, sokkal összetettebb módon kell az alapozást elvégezni. Ugyanez vonatkozik a feltöltött területekre, vagy a ferde, lejtős talajokon kialakított teraszokra. Ezeket nagyon ajánlott építész szakemberrel megnézetni, és vele terveztetni.