Ha a gyorsbetonról, annak kötési idejéről, használatáról vagy a kültéri változatokról szeretnél többet megtudni, akkor itt minden információt megtalálsz, amire szükséged lehet.
Mi az a gyorsbeton?
Ez egy speciális betonkeverék, amely gyorsan megköt. De mi teszi ezt lehetővé? Speciális adalékokat tartalmaz, amelyek gyorsítják a kötési folyamatot. A hagyományos beton 1-2 nap alatt keményedik meg annyira, hogy megtartsa alakját, a szilárdulása azonban hetekig tart. A száradás megint egy másik fontos tényező, ami a kötési folyamat- és a beton burkolása vagy festése szempontjából érdekes számunkra.
A hagyományos betontól eltérően, kötési ideje sokkal rövidebb, így ideális választás, ha időt akarsz spórolni.
Mikor célszerű gyorsbetont választani?
Legfőbb előnye gyors kötési ideje. Ez lehetővé teszi, hogy a munkálatokat gyorsabban végezd el. Vannak azonban más tulajdonságok is, amik előnyösek lehetnek egy-egy betonozási munka esetén.
Találsz közöttük olyat, amit nem kell keverni. Elég csak ráönteni a vizet. Ha pedig burkolni vagy festeni is akarod hamar, akkor nemcsak a gyors kötési idő számít, hanem a gyors száradási idő is. Ilyen termékeket is találsz.
Akkor válassz gyorsbetont, ha nincs időd kivárni a hagyományos beton kötési idejét. Általában kisebb betonozási munkáknál lehet létjogosultsága, de léteznek olyan nagyszabású aljzatkészítési feladatok is, ahol nincs lehetőség napokig, vagy hetekig várni. Pl. egy üzlet aljzatának elkészítési ideje miatt zárva taratni, kimondottan sokba kerülhet.
A betonozást azonban nemcsak a beton kötési ideje lassítja. Az előkészületek és a vasszerelés is sok időt emészt fel. A jó hír az, hogy új technológiák alkalmazásával ezeket is jelentősen lerövidítheted. Szerelőbeton, aljzatbeton, kocsibeálló, kerti lépcső, járda, bizonyos lemezalapok esetében a betonacél hálót kiválthatod ArmoTec statikai makroszállal. Így nemcsak a betonacél háló beszerzésére fordított időt, de a hosszadalmas rakodási és szerelési munkákat is megspórolod, nem beszélve a sokkal egyszerűbb kivitelezésről, és a kevesebb költségről.
Milyen gyorsbeton termékeket találhatsz Magyarországon?
Számos gyártó kínál különböző gyorsbeton termékeket. Ezeket általában nem kapod meg azonnal kisebb tüzépeken vagy festékboltokban, mert a szavatossági idejük rövidebb a hagyományos betonétól. Ezért a kereskedők nem nagyon merik készleten tartani. Íme néhány példa a teljesség igénye nélkül:
1. Baumit Fixbeton: Ezt a terméket nem kell keverni. Kiválóan használható pl. oszlopok állításához olyan helyen, ahol nincs áram. Csak bele kell önteni a lyukba, beleállítani az oszlopot, ráönteni a vizet, várni pár percet és már készen is van. Ideális kisebb betonozási munkákhoz.
2. Ceresit Silbeton Rapid: Nagy szilárdságú és rendkívül gyorsan köt: 3 perc. Homok hozzáadásával lassítható 10 percre a kötési idő. kiválóan alkalmas nagy terhelésű területeken való használatra, de főként beton javítására.
3. Cemix Mishnix: Egy órán belül megköt, és szintén nem kell keverni, csak beleönteni a lyukba, beleállítani az oszlopot, ráönteni a vizet és már készen is van. Alkalmas oszlopok, kerítések rögzítésére.
4. Cemix Estrich Rapid: Gyorsan kötő esztrich, amely lehetővé teszi a burkolás gyors megkezdését. Ideális, ha másnap szeretnéd leburkolni a felületet.
5. Sakret Setzfix: Kiváló választás padlók, lépcsők és járdák készítéséhez, gyorsan köt és könnyen bedolgozható. Szintén nem kell keverni.
6. Murexin SE24: Gyorsan kötő, magas szilárdságú beton, amely kiválóan alkalmas nagyobb terhelésnek kitett területeken való használatra. 24 óra múlva burkolható.
7. Mapei Mapecem Pronto: Kiváló minőségű, gyorsan kötő beton, amely ideális padlók, lépcsők és járdák készítéséhez. 3 óra múlva járható, 24 óra múlva bármivel burkolható. Olcsóbb megoldás a Topcem Pronto, ha ráérsz 4 nap múlva burkolni.
Hogyan készíthetsz gyorsbetont házilag?
A cement kötési idejét különböző módszerekkel felgyorsíthatod.
Próbálkozhatsz házilag is gyorsbeton készítésével, de tisztában kell lenned ezeknek a kockázataival is. A beton kötési idejének gyorsítása a beton károsodásához, tartósságának rövidüléséhez is vezethet.
Adagolhatsz kalcium-kloridot a hagyományos betonkeverékhez, amely felgyorsítja a kötési időt. Kb. 1-2% kalcium-kloridot szabad adagolni, a cement mennyiségéhez viszonyítva. A kalcium-kloridot fagymentesítőként is használják.
Ha melegvizet használsz a keveréshez, azzal tovább gyorsítod a beton kötési idejét, de számolj vele, hogy kevesebb időd is marad a bedolgozásra.
Mivel a kötési idő gyorsítása általában kockázatot jelent, és szinte minden esetben növeli a repedéshajlandóságát a betonnak, célszerű statikai makroszálat használnod. Az ArmoTec statikai makroszál már 2 kg/m3 adagolás mellett minimalizálja a zsugorodásból adódó repedések valószínűségét. Terheléstől függően 3-4 kg/m3 adagolás mellett pedig kiváltható vele a betonacél háló a fentebb említett lemez betonoknál.
Mindezek a módszerek nem eredményezik a beton szilárdulási idejének lerövidülését, csak hamarabb ráléphetsz a felületre, így a friss beton kevesebb ideig akadályoz a további munkavégzésben.
A legjobb megoldás azonban, ha ArmoTec-et és Vip-Rex SF szuperfolyósítót használsz a betonozás során.
A Vip-Rex SF szuperfolyósítóval nemcsak tökéletesen fagyálló, és szuper erős betont készíthetsz, de jelentősen meghosszabbítja a beton nyitott idejét, így tovább tudsz dolgozni vele, a kötés kezdete után azonban felgyorsítja a folyamatot, és már 1-2 nap alatt elérheti a beton a végső szilárdságának az 50%-át.
Hogyan használd a gyorsbetont?
A gyorsbeton használata nem bonyolult, de fontos, hogy kövesd a gyártó utasításait. Íme egy általános útmutató:
1. Előkészítés: Mielőtt hozzáfognál a betonozáshoz, győződj meg róla, hogy minden szükséges eszközöd megvan. Szükséged lesz egy keverőedényre vagy betonkeverőre, lapátra, védőkesztyűre és szemüvegre, egyéb szerszámokra, valamint elegendő mennyiségű vízre. A gyorsbeton használata esetén kiemelten fontos, hogy minden tökéletesen elő legyen készítve, mert a legkisebb fölösleges várakozási idő miatt is beleköthet a betonod a keverőbe vagy a vödörbe.
2. Keverés: Öntsd a gyorsbetont a keverőedénybe, majd fokozatosan add hozzá a vizet, miközben folyamatosan kevered. A gyártó által ajánlott vízmennyiséget és keverési időt feltétlenül kövesd. Bizonyos betonok nem igényelnek keverést, ezeket fent említettük.
3. Öntés: Miután elkészítetted a betonkeveréket, öntsd a kívánt helyre. Ha oszlopokat vagy kerítéseket rögzítesz, győződj meg róla, hogy a beton alaposan körülveszi az oszlopot vagy a kerítést.
4. Simítás: Ha szükséges, használj egy simítólapátot a beton elsimításához. Ez különösen akkor fontos, ha látható felületen dolgozol.
5. Kötés: Várj, amíg a beton megköt. A kötési idő a terméktől függ, de általában néhány órán belül megköt. Azonban a teljes szilárdság eléréséhez általában 24-48 óra szükséges.
A gyorsbeton kiválasztása
A gyorsbeton kiválasztásakor több tényezőt is figyelembe kell venni. Először is, gondolj arra, hogy milyen célra szeretnéd használni. Nem minden gyorsbeton alkalmas ugyanarra a célra. Például, ha oszlopokat szeretnél rögzíteni, akkor olyan gyorsbetont válassz, ami erre a célra lett kifejlesztve. Másodszor, vedd figyelembe a kötési időt. Ha nagyon gyorsan szeretnéd befejezni a munkát, akkor egy ultra gyors kötésű betont válassz. Ha burkolni vagy festeni szeretnéd a felületet, akkor fontos a gyors száradási idő is.
Milyen kockázatai vannak a gyorsbetonnak?
Bár a gyorsbeton megadja azt az előnyt, hogy lerövidíti a munkafolyamatot de az esetek többségében nem a legjobb választás. Ha nagy területet szeretnél betonozni, akkor a gyors kötési idő hátrányos lehet, mivel nem biztos, hogy elegendő időd lesz a beton bedolgozására és elsimítására.
A megnövekedett repedéshajlandóság miatt használj ArmoTec statikai makroszálat, amivel akár a betonacél hálót is kiválthatod. Nézd meg itt mit tud ez az anyag: ArmoTec statikai makroszál
Gyakori kérdések a gyorsbetonról
Hogyan kell a gyorsbetont keverni?
A gyorsbetont általában egyszer kell jól összekeverni a használata előtt. Azonban fontos, hogy a gyártó utasításait kövesd, mivel a különböző márkák eltérő keverési időt és vízmennyiséget igényelhetnek. Bizonyos gyorsbetonokat egyáltalán nem kell keverni.
Mennyi ideig tarthat, amíg a gyorsbeton teljesen megköt?
Bár a gyorsbeton akár percek-, vagy néhány óra alatt képes megkötni, a teljes szilárdság eléréséhez általában 24-48 óra szükséges.
Remélem segítettem abban, hogy válaszokat kapj a gyorsbetonnal kapcsolatos kérdéseidre!