Ezek a hibák betonozáskor gyakran előfordulnak. Te már elkerülheted.
Szálerősítéses betonnal sokkal tartósabb eredményt érhetsz el, és még a pénztárcádat is kíméled, de lássuk előbb milyen hibák léphetnek fel betonozáskor, amiket te már el fogsz kerülni.
A beton túlvizezése
Ezzel a problémával találkozunk legtöbbször. Általában azért követik el betonozás közben, hogy képlékenyebb betont kapjanak, és így könnyebb legyen a beton bedolgozása. Ezzel az a probléma, hogy megváltozik a víz-cement aránya, és ezért rossz minőségű betont kapunk.
A túlvizezett beton jellemző problémája a felporlás. De mit is jelent ez? Sokan találkoztunk már azzal a jelenséggel, hogy a beton felülete porlani kezd. Ekkor felseperjük a port, de szomorúan tapasztaljuk, hogy másnap ugyanaz a helyzet. Újra felseperjük. Pár hét múlva – mikor már nagyon unjuk az örökös sepregetést – már kisebb kavicsok is kifordulnak a felületből. Egy két év és elsepertük az egész beton szerkezetet.
A beton túlvizezését nemcsak úgy tudod elkerülni, hogy kevesebb vizet használsz, hanem a Vip-Rex SF szuperfolyósítóval is. A Vip-Rex SF alkalmazásával felére csökkenthető a vízmennyiség úgy, hogy a betonod mégis sokkal képlékenyebb lesz.
Ez a szuper magyar fejlesztésű adalék olyan gazdaságos, hogy egy köbméter betonhoz csupán egyetlen liter szükséges. Az eredmény pedig nemcsak sokkal kevesebb vízfogyasztás, de jóval könnyebben feldogozható beton, sokkal tömörebb és szilárdabb végeredmény, ráadásul a vizezésből származó kockázatokat is elkerülted.
Szennyezett homokos kavics (avagy sóder)
Ha szennyezett sódert használunk, annak számos káros következménye lesz.
- felporlik a beton
- repedések keletkeznek
- nem megfelelő a szilárdsága
- széthullik a betonozás.
Tudom, nem egyszerű erre odafigyelni, de érdemes érdeklődni a kavicsbányáról, mielőtt beszerzed a sódert.
Nem megfelelő mennyiségű cement használata
A túl sok és a túl kevés cement adagolása sem jó. Túl sok cement esetén nemcsak akkor bánja a pénztárcád amikor újra mész a tüzépre cementért mert elfogyott, hanem akkor is amikor javítanod kell a betonszerkezet hibáit. A túl sok cement szintén eredményezhet felporlást, repedezést is.
A túl kevés cement gyenge betonszerkezetet eredményez, ami jobb esetben csak felporlásként mutatkozik meg, rosszabb esetben az egészet el kell bontanod.
A megfelelő arányokról itt írok: beton keverési arányok
A beton simításának és tömörítésének kimaradása, vagy nem megfelelő elvégzése
Ha a beton tömörítése elmarad, akkor a szerkezetben levegő zárványok maradnak, így gyengébb szerkezetet kapunk. A tömörítést általában egy kézi tömörítő szerszámmal el lehet végezni, vagy folyósabb konzisztenciájú beton esetében vibrátorral. A feladat tehát az, hogy a levegőt kiszorítsuk a betonból, és egy igazán homogén, tömör szerkezetet kapjunk. A Vip-Rex SF orvosság erre a problémára is, mert ez a szuperfolyósító – megfelelő mennyiségű cementtel együtt adagolva – gyakorlatilag öntömörödővé képes tenni a betonunkat.
A simítás elmaradása pedig a felületet hagyhatja nyitva, így a csapadék könnyebben bejut a beton szerkezetébe, és gyorsan korroziónak indul. A fagyás olvadási ciklus, az ásványi anyagok amik a szerkezetbe jutnak a kicsi réseken keresztül és a széndioxid nagyon hamar tönkre teszi a betont.
A víz pótlásának elmaradása, kiszáradás, megégés.
A beton a kötés során vizet használ el. A keveréskor hozzáadott víz nem minden esetben elegendő a teljes kötés lezajlásához. Ezért fontos utókezelés, hogy biztosítsuk a nedvességet a beton felületén, és megvédjük a túlzott párolgástól. Ez az egyik leggyakoribb hiba betonozáskor
Ha ezek a hibák betonozáskor nálad is felmerülnek, akkor bármit beletehetsz, nem lesz jó a végeredmény.
A Vip-Rex SF szuperfolyósító használatával jelentősen csökkentheted az utókezelés elmaradásából eredő kockázatot.
Ha azonban ezekre odafigyelsz, és a betont szálerősítéssel teszed igazán strapabíróvá, akkor nemcsak a betonacél hálót és az azzal való vesződést felejtheted el, de még a pénztárcádat is kíméled. Használj ArmoTec beton makroszálat betonacél háló helyett ezeknél a munkáknál:
- szerelőbeton
- aljzatbeton
- lemezalap (könnyűszerkezetes házaknál, garázsoknál)
- járda
- térbeton
- kocsibeálló
- filagória
- talajon fekvő lépcső
A gyakori hibák betonozáskor téged már nem veszélyeztetnek.
Rendeld meg itt két perc alatt, betonozz olcsóbban és gyorsabban, mint mások:
Ebben a cikkben pedig arról írok, hogy milyen előnyei vannak a statikai beton makroszál alkalmazásának a betonacél hálóval szemben: A szálerősítésű beton előnyei
Siposs Levente
felújítás szakértő
A tartós felújítások elkötelezett híve