A szálerősítésű betonok legismertebb adalékszerei az acélszál, acélhaj, üvegszál, makroszál és a mikroszálak. A köznyelvben elterjedt fiber szál ezek közül többet is takar.
De mit kell tudni ezekről, és hogyan válasszunk?
A szálak betonhoz adagolása nem mai találmány. Évtizedek óta alkalmazzák, és folyamatosan fejlődő innovációról van szó.
Érdemes azonban tisztán látni, mielőtt eldöntjük, hogy mire van szükségünk.
A köznyelvben elterjedt fiber szál elnevezés nem helyénvaló és nem pontos, mert a fiber jelentése: elemi szál. Ezért a fiber szál elnevezést csak összefoglaló névként fogjuk használni.
A szálak használatát betonhoz az MSZ EN 14889 szabvány szabályozza. Az 1. rész vonatkozik az acélszálakra, míg a 2. rész a szintetikus szálakra.
Mit kell tudnunk a beton erősítő (fiber 😁) szálakról röviden?
A szálakat főként két csoportra oszthatjuk.
- Azok a szálak, amelyek a friss beton zsugorodásából adódó repedéseket csökkentik.
- Azok a szálak, amelyek a megszilárdult beton maradó halító-húzószilárdságát növelik.
Utóbbiak általában mindkét elvárásnak megfelelnek.
A mikroszálak (0,3 mm-nél vékonyabb szálak) statikailag nem méretezhetők, a beton maradó szilárdságára nincsenek hatással.
A szálak közötti különbségekkel gyakran még a betonüzemekben dolgozók, és a mixer kocsi kezelők sincsenek tisztában. Van aki egyáltalán nem ismeri a makroszálakat, csak az acélszálat, és “retteg” tőle, mert károsítja a keverőgépet, és eldugul tőle a pumpája. Mások úgy tudják, hogy csak a mikroszálak léteznek, amiből egy kg-ot hozzákevernek a betonhoz köbméterenként, “oszt jó van az úgy”.
Acélhaj
Vékony acélszál, amely a zsugorodási repedéshajlandóságot csökkenti. Sajnos könnyen korrodál, hajlamos a csomósodásra, és viszonylag nagy mennyiségben kell adagolni ahhoz, hogy megfelelően kifejtse hatását. Emiatt azonban kis sündisznók tudnak kialakulni a betonban, ami nemcsak a betonkverőt, a mixer kocsit vagy a betonpumpát károsítja, de a betonban való eloszlás egyenetlensége miatt a végeredmény is kétséges. Nézd meg itt
Üvegszálak
Főként a beton kötése során kialakuló zsugorodási repedések csökkentésére szolgálnak. Nem korrodálnak, könnyűek. Statikailag azonban nem méretezhetők, a beton végső szilárdsági értékeit nem javítják.
Mono szálak
Az üvegszálakhoz hasonló módon a kezdeti zsugorodásból eredő repedések megelőzésére szolgálnak. Ilyen pl. a FiberMix, amiből 0,9 kg (egy csomag) kell egy köbméter betonhoz, és a repedéshajlandóság a minimálisra csökken.
Fibrillált szálak
Egy speciális eljárással készülő mikroszál, amely statikailag nem méretezhető, de bizonyos esetekben a betonacél kiváltására alkalmas lehet.
A fibrillált mikroszálak a mikroszálak egy speciális típusa, amelyet úgy dolgoztak fel, hogy vékony szálakból álló hálózatot hozzanak létre. Ez a feldolgozás javítja a betonmátrixon belüli kötési képességeiket. Több vékony szálból állnak, amelyek egymáshoz kapcsolódnak. Elsősorban a kötési folyamat során a beton plasztikus zsugorodásából eredő repedések szabályozására szolgálnak, de hozzájárulnak a beton tartósságának növeléséhez, és valamelyest javítja a beton hajlító-húzószilárdságát.
A mikroszálakat általában 1 kg/m3 adagolással kell a betonhoz keverni, de fontos kiemelni, hogy a mikroszálak csak a beton kezdeti zsugorodásából adódó repedésmegelőzésre alkalmasak. Nem méretezhetők, a beton műszaki tartalmát minimálisan befolyásolják.
Statikailag méretezhető szálak, amelyek a beton maradó húzó-hajlítószilárdságát is növelik, és a kezdeti zsugorodásból adódó repedések kialakulását is csökkentik vagy megszüntetik.
Acélszálak
A beton legtöbb tulajdonságát növelik. Nagyon jó hatással vannak a húzó-hajlító szilárdságra, teherbíró képességre, fáradási szilárdságára.
Hátrányuk, hogy korrodálnak, és károsíthatják a járművek kerekeit. A korrózió álló változatok nagyon drágák. Bekeverésük nehézkes, a betonkeverő eszközöket károsíthatják. A betonkeverékben való eloszlása nem biztonságos, esélyes a csomósodás.
Makroszálak
Minimum 0,3 mm átmérőjű nagyteljesítményű szintetikus szálak 20-60 mm hosszúságban. Betonhoz adagolásukkal jelentősen nő a beton élettartama, szívóssága, és maradó húzó-hajlítószilárdsága. Felületük bordázott, vagy hullámos, ami növeli a kihúzódással szembeni ellenállását.
Betonacél háló kiváltására csak megfelelő adagolásban lehetnek alkalmasak. Ez általában 2-6 kg/m3.
Minél vastagabb lesz a betonszerkezet, annál kisebb az adagolási szükséglet, de minél nagyobb terhelés várható a betonfelületen, annál magasabb adagolásra van szükség.
Egy 5 cm vastag esztrich, vagy egy 10 cm vastag szerelőbeton esetén 3 kg/m3 adagolás elegendő, míg 10 cm vastag kocsibeálló esetén már 4 kg/m3 szükséges.
FONTOS! Az elvártnál alacsonyabb adagolás jelentősen csökkenti a hatékonyságot. Kevesebb makroszálat tenni a betonba, mint amennyi szükséges olyan, mintha a cementet spórolnánk ki azért, hogy olcsóbb legyen a betonozás. Találkozhatunk 1-2 kg/m3 adagolási javaslattal. Ha ilyet látsz, mindig szólaljon meg a vészcsengő a fejedben! Egyik makroszál sem jobb annyival a másiknál, hogy 1-2 kg adagolással betonacél hálót lehessen kiváltani. A háló kiváltása csak megfelelő mennyiség adagolásával érhető el.

Megfelelő adagolással történő alkalmazásával kiváltható a betonacél háló az alábbi esetekben:
- lemezalap (könnyűszerkezetes házak)
- szerelőbeton
- aljzatbeton
- járda
- kocsibeálló
- térbeton
- aknák
- talajon fekvő lépcsők
A statikai makroszálak előnyei
- 3 dimenzióban erősíti meg a betont, annak minden egyes pontján. A háló csak egy síkban.
- Zsugorodási repedéseket nullára csökkenti. Ez azt jelenti, hogy a beton kötési ideje alatt nem tudnak kialakulni kisebb-nagyobb repedések, így sokkal tartósabb beton a végeredmény.
- Jelentősen felgyorsítja a kivitelezést. Ezt úgy éri el, hogy a betonacél hálóhoz kapcsolódó munkafolyamatokat kiváltja.
- Biztonságossá teszi a munkavégzést, mert a betonacél használatból eredő baleseteket kiküszöböli.
- Könnyű szállítani. 500 kg betonacél hálót 25-50 kg ArmoTec-kel ki tudunk váltani, amit teherautó helyett egy postás házhoz szállít.
- Könnyű vele dolgozni. Csak egyszerűen a betonkeverőbe kell adagolni, nincs szállítás, nincs pakolás, nincs vasszerelés, nincs macera.
- Nem korrodál. A vasbetonok egyik legnagyobb hátránya, hogy egy idő után a betonba zárt acél is elkezd korrodálni a savak miatt. A beton kis mikrorepedésein keresztül oxigén és nedvesség éri, ami az egész betont elkezdi szétszedni. Az ArmoTec ezt teljesen kiküszöböli.
- Könnyű fúrni a szálerősített betont, nincs fúró törés.
- Sokkal olcsóbb, mint a betonacél háló
- Sokkal kisebb ökológiai lábnyomot hagy. Gyártása és szállítása a betonacél környezetszennyezésének töredéke. Ráadásul ha ezzel váltod ki az acélt, akkor csökkentheted a korrózió védő betontarakarás mennyiségét, amivel további jelentős mértékben hozzájárulsz a környezetvédelemhez. Ha fontos neked a környezet kímélése, akkor ez a Te anyagod.
- Tudományos vizsgálatok támasztják alá, hogy az alkalmazása jelentősen megerősíti a betont sőt, akár a betonacél kiváltására is alkalmas.
- A betonszerkezetek legalább 50%-át arra használják, hogy megvédje a betonacélt a korróziótól. Makroszál esetén erre nincs szükség, így jelentősen csökkenthető a beton mennyiség.
Nézd meg itt a választékot, és rendeld meg két perc alatt: https://betonbooster.hu/statikai-makroszalak/