Gyakori téma az aljzatbeton vastagsága, és a válasz többrétű.
Az aljzatbeton az a betonréteg a lakásban, ami a padló burkolat fogadására alkalmas stabil felület. Az aljzatbeton általában egy speciális betonból készül, amit esztrich (ejtsd: esztrih) betonnak neveznek.
Az esztrich beton egy kb. 4-5 mm legnagyobb szemcsenagyságú, képlékeny, könnyen teríthető beton. Gyakran keverik különböző adalékokkal, pl. folyósító szerekkel mint a Vip-Rex SF, amitől könnyebb lesz vele a munka, vagy szálerősítéssel mint az ArmoTec, ami sokkal strapabíróbbá teszi.
Ám az esztrich nem mindig beton (cement esztrich). Létezik gipszesztrich, önterülő esztrich, magnézium-, öntött aszfalt- és műgyanta esztrich is. Az aljzatbeton vastagsága attól is függ, hogy milyen anyagból készül.
Alacsony zsugorodású, csekély repedéshajlamú betonnak kell lennie. Ezért nem biztos, hogy kiváló megoldás az otthoni sóder-cement-víz megoldás. Az aljzatbeton fő funkciója a burkolat megfelelő szintjének kialakítása, sík és általában vízszintes felületen.
Ezen felül eltakarja és védi a hőszigetelést, a padlóban futó csöveket és vezetékeket, ill. padlófűtés esetén hőtartó tömeget képez. Teherelosztó szerepe van. Van erre vonatkozó szabvány is, ami az aljzatbeton vastagságát 6 centiméterben határozza meg.
Mégis lehetséges ettől fölfelé és lefelé is eltérni.
Gyakran előfordul, hogy a meglévő állapotok beszűkítik a mozgásterünket, és nem lehet 6 cm az aljzatbeton vastagsága.
Minél vékonyabb aljzatbeton készítésére kényszerülünk, annál nagyobb a kockázat. Ha 6 cm alatti lesz az aljzatbeton vastagsága, csak gyári vagy beton üzemből hozatott betonnal dolgozzunk.
Háromféle esztrichet különböztetünk meg a beépítési mód szempontjából:
- Kötőesztrich: ilyenkor az esztrich meglévő betonfelületre kerül, és alapozás után terítik. Valójában nem fog összekötni az alatta lévő felülettel, de alaposan össze fog vele tapadni. Kötőesztrich esetén az aljzatbeton vastagsága minimum 30 mm. Speciális beton használata esetén akár 1 cm-ig is csökkenthejük.
- Csúszó esztrich: ebben az esetben a meglévő felületre egy fólia terítés kerül. Ebben az esetben is 40 mm a minimális rétegvastagság.
- Úsztatott esztric:h ha hőszigetelésre egy technológiai fólia terítés kerül, és arra öntik az aljzatot. Rétegvastagsága a szigetelés vastagságától és a terheléstől függően 40-80 mm. Ennek egy speciális változata a fűtőesztrich, amikor padlófűtés kerül az aljzatbetonba. Ilyenkor a fűtéscsövek feletti vastagságot kell figyelembevenni, ami 45 mm.
Előzőek miatt az aljzatbeton rétegrendje is különböző. Gyakran összetévesztik a szerelőbetonnal és a lemezalappal. A szerelőbeton és a lemezalap az aljzatbeton alatt helyezkedik el, de más funkciójuk van. A lemezalap az egész épület bázisa, és a nevéből adódóan egy nagy lemezalakú betonszerkezet, amire az épületet építik. A szerelőbeton pedig egy olyan szerkezet, amit az előre tömörített talajra készítenek el, és erre kerülnek majd a szigetelések, majd az esztrich.
Tehát a rétegrend általános esetben így néz ki:
- tömörített zúzottkő vagy sóder ágyazat,
- szerelőbeton,
- 2 réteg bitumenes vízszigetelés
- hőszigetelés
- technológiai szigetelés
- aljzatbeton
- alapozó
- aljzatkiegyenlítő
- ragasztó
- hidegbrukolat
Laminált padló vagy más nem ragasztott padló esetén a ragasztó elmarad, helyette egy alátétfólia kerül.
Egyre gyakoribb, hogy a burkolat elmarad, és az aljzatbetont készítik fel a végleges használatra csiszolással. Ez egy látszóbeton technika. Nagyon tartós, és látványos tud lenni. A hidegburkolattal összehasonlítva pedig kimondottan gazdaságos.
Fontos!
- Kötési idő az az időtartam, amíg az aljzat annyira megkeményedik, hogy gond nélkül lehet rajta közlekedni és részlegesen terhelhető. Cementesztrich esetében 2-3 nap.
- Szilárdulás az az időtartam, amire az esztrich eléri az elvárt, végleges szilárdságot. Betonoknál ez 28 nap.
- Száradási idő: az az időtartam, amire az aljzat annyira kiszárad, hogy burkolható állapotba kerül. Ez pedig az esztrich anyagától és rétegvastagságától, ill. a hőmérséklettől és páratartalomtól is függ.
Az esztrich csak akkor burkolható, ha kellően szilárd és megfelelően kiszáradt. Számos padló burkolati probléma születik azért, mert a száradási időt nem várják meg.
Az aljzatbetont gyakran betonacél hálóval megerősítve készítik el, de a vékony betonrétegben ez nagyon nehezen helyezhető el megfelelően.
Ha nincs kedved a drága és macerás térhálóval bajlódni, akkor válaszd az ArmoTec szálerősítést, amivel kiválthatod a hálót.
Számold ki kalkulátorunkkal, mennyit spórolhatsz az ArmoTec szálerősített betonnal a hagyományos térhálós megoldáshoz képest.