A közhiedelemtől eltérően a beton keverési arányok meghatározása nem 3 lapát és 1 lapát arányban történik.
De mégis hány lapát cement kell a betonhoz?
Igaz, hogy az alkotóelemeket lapáttal (vagy vödörrel) teszik a keverőbe, de egy lapát sóder sokkal nehezebb, mint egy lapát cement. A vizet fura lenne lapátolni nemigaz?
Az össze-vissza lapátolt vagy nem jól meghatározott cementmennyiség nagyon zsebbevágó tényező. Vagy feleslegesen használsz egy csomó cementet ami nagyon drága, vagy nem lesz tartós a betonod, és újra kell csinálni, ami mégdrágább. A beton keverési arányok helyes meghatározása fontosabb, mint valaha.
Tehát a saját érdeked, hogy a munka megkezdése előtt fordíts 15 percet a megfelelő beton keverési arányok beállítására, és ezt nagyon egyszerűen meg tudod tenni.
Ha érdekel hogyan áll össze a megfelelő beton keverék, akkor kattints ide: Tovább olvasok
Ha egyből kalkulálnál, akkor itt a kalkulátorunk, csak add meg a szükséges adatokat, válaszd ki a kívánt szilárdságot, és mindenre megkapod a választ.
A beton keverési arányt tömeg alapján célszerű meghatározni, még akkor is így van ez, ha tudjuk, hogy a sóder víztartalma miatt a súlya is változó köbméterenként. Tehát miből hány kg-ot kell adagolni?
A méréshez szükséged lesz legalább egy egyszerű személymérlegre.
Ezzel meg tudod mérni, hogy mennyi a súlya egy vödörnek. Utána abba ki tudod mérni a cementet is, a sódert is és a vizet is és le tudod vonni belőle a vödör súlyát.
A víz mennyiségének pontos meghatározása szintén kiemelten fontos a beton keverési arányának meghatározásakor. A beton könnyebb bedolgozhatóságának érdekében gyakori a magasabb vízadagolás. Ezzel nemcsak a beton szilárdságát csökkentjük, de a tartósságát is, ami szintén pénzpocsékolás. Ha nem használunk semmilyen más adalékszert, akkor a 0,5-0,6 víz-cement tényező megfelelő lehet. Ez azt jelenti, hogy 10 kg cementhez 5-6 liter vizet adagolunk. A víz-cement tényező legalább olyan fontos, mint a sóder cement arány.
Amit itt leírok az nem szentírás, de biztosan jó lesz.
Aljzatbetonhoz C10/12 szilárdsági osztályú beton kell, de én inkább C16/20-at tennék.
Nem véletlen, hogy a gyári zsákos esztrichek C20-asok. A C20 beton sóder cement keverési aránya 1:5. 50 kg sóderhez 10 kg cement.
Egytalicskás keverő kb. 60 liter kész beton. Fontos megjegyezni, hogy ez csak egy köznyelvben elterjedt jelző, nem mértékegység! Vannak régebbi talicskák, amibe csak 30 liter fér, de pont úgy néznek ki, mint a maiak, csak alacsonyabb a hátfaluk. Vannak nagyobb talicskák, amibe akár 120 liter is belefér. Érdemes megmérni, hogy a tiéd hány literes.
Tehát C16/20 esetén
Egytalicskás keverő kb. 60 liter friss beton.
9 liter víz, 15 kg cement, 95 kg sóder.
Beltéri beton és vasbeton szerkezetekhez C25/30 szilárdsági osztály.
1:4 keverési arány, tehát 40 kg sóderhez adagolunk 10 kg cementet.
Egytalicskás keverő kb. 60 liter kész beton.
11 liter víz, 18 kg cement, 92 kg sóder.
Kültéri teherhordó betonszerkezetekhez, pl. kocsibeálló C30/37-es beton.
Egytalicskás keverő kb. 60 liter kész beton.
14 liter víz, 20 kg cement, 90 kg sóder.
Betonacél háló helyett használj ArmoTec statikai makroszálat. Betonozz egyszerűbben és olcsóbban!
A statikai makroszál számos előnyt nyújt a betonacél hálóhoz képest.
- 3 dimenzióban erősíti meg a betont, annak minden egyes pontján. A háló csak egy síkban.
- Zsugorodási repedéseket nullára csökkenti. Ez azt jelenti, hogy a beton kötési ideje alatt nem tudnak kialakulni kisebb-nagyobb repedések, így sokkal tartósabb beton a végeredmény.
- Jelentősen felgyorsítja a kivitelezést. Ezt úgy éri el, hogy a betonacél hálóhoz kapcsolódó munkafolyamatokat kiváltja.
- Biztonságossá teszi a munkavégzést, mert a betonacél használatból eredő baleseteket kiküszöböli.
- Könnyű szállítani. 500 kg betonacél hálót 25-50 kg ArmoTeckel ki tudunk váltani, amit teherautó helyett egy postás házhoz szállít.
- Könnyű vele dolgozni. Csak egyszerűen a betonkeverőbe kell adagolni, nincs szállítás, nincs pakolás, nincs vasszerelés, nincs macera.
- Szinte nulla a munkaigénye
- Nem korrodál. A vasbetonok egyik legnagyobb hátránya, hogy egy idő után a betonba zárt acél is elkezd korrodálni a savak miatt. A beton kis mikrorepedésein keresztül oxigén és nedvesség éri, ami az egész betont elkezdi szétszedni. Az ArmoTec ezt teljesen kiküszöböli.
- Könnyű fúrni a szálerősített betont, nincs fúró törés.
- Sokkal olcsóbb, mint a betonacél háló
- Sokkal kisebb ökológiai lábnyomot hagy. Gyártása és szállítása a betonacél környezetszennyezésének töredéke. Ráadásul ha ezzel váltod ki az acélt, akkor csökkentheted a korrózió védő betontarakarás mennyiségét, amivel további jelentős mértékben hozzájárulsz a környezetvédelemhez. Ha fontos neked a környezet kímélése, akkor ez a Te anyagod.
- Tudományos vizsgálatok támasztják alá, hogy az alkalmazása jelentősen megerősíti a betont sőt, akár a betonacél kiváltására is alkalmas.
- A betonszerkezetek legalább 50%-át arra használják, hogy megvédje a betonacélt a korróziótól. Makroszál esetén erre nincs szükség, így jelentősen csökkenthető a beton mennyiség.
A sűrű beton bedolgozhatóságát folyósító szer pl. Vip-Rex SF szuperfolyósító alkalmazásával jelentősen javíthatjuk, és ezzel a víz mennyiségét felére kell csökkentenünk.
Az alábbi előnyökhöz jutunk a VIP-REX SF használatával:
- tömörebb beton, nagyobb szilárdság
- növeli a kopásállóságot
- hosszabb élettartam
- kevesebb víz felhasználása
- jobb minőségű beton
- kisebb kockázat a beton meghibásodását illetően
- könnyebb munkavégzés
- kisebb repedezési hajlam
- növeli a vízzárást
- javítja a beton fagyállóságát
- növeli a bedolgozhatósági időt
- megkönnyíti a felület simítását, szebb végeredmény
- csökkenti az utókezelési munkákat
Ne feledd! Fele annyi víz!
A szupererős, nagy teherbírású és tartós beton érdekében pedig adagoljunk ArmoTec statikai makroszálat a betonhoz, így kiválthatjuk a betonacél hálót, és életünk végéig (és tovább) tartó betont kapunk.