Számtalan kérdést kapok betonozással és a szálerősített betonnal kapcsolatban.
Az alábbi kérdések merülnek fel a leggyakrabban.
1. Hány lapát cement kell a betonhoz?
Nemcsak a cement mennyisége, hanem a víz aránya is döntően befolyásolja a beton végső szilárdságát. Mivel nem vagyok betontechnológus, nem is akarok tudományos fejtegetésbe belemenni, de az otthoni betonozás sem tudományos munka.
A betonkeverő mellé beosztott ember az esetek többségében nem végzett betontechnológus. Sokmillió köbméter beton készült már megszokott módszerek alapján, mégis gyakran előfordul, hogy idő előtt tönkremegy.
Van azonban egy olyan ökölszabály, amit a legtöbb otthoni betonozásnál alkalmazhatunk, és akkor biztosan nem fogunk mellélőni:
5 egység sóder, 1 egység cement, és 0,6 egység víz, tömegarányra vetítve. Tehát kb. 50 kg sóder, 10 kg cement és 6 dl víz.
De mi az az egység? Hogy lapátoljuk a vizet a keverőbe?
Ez így van, ezért ha pontosan szeretnél törekedni a helyes keverék elkészítésére, akkor kénytelen leszel mérőedényt használni. Egy 10 literes vödörbe 10 kg víz, kb. 12 kg cement, és durván 18-20 kg sóder fér bele. Ám a 20 kg sóder szemcséi között elfér még 3 liter víz is.
Ezek után könnyű kiszámolni, hogy ha a 120 literes betonkeverőd van, abban kb. 60 liter beton készül, tehát 6 vödör beton lesz.
- 4,5 vödör sóder
- 1+1/2 vödör cement (17 kg, valamivel több, mint 1/2 zsák)
- 3/4 vödör víz (8-9 liter).
Ha a vödör 10 literes!
A víz ki fogja szorítani a sóder és cement szemcsék közül a levegőt, így kb. 60 liter betont készítesz. Ez durván egy talicska 😅.
Egy lapát cement sokkal könnyebb, mint egy lapát sóder, ezért nem igaz, hogy 5 lapát sóderhez adj 1 lapát cementet.
A beton szilárdságát és teherbírását tovább növelheted ArmoTec makroszál hozzáadagolásával, ráadásul a repedésveszélyt is kiküszöbölöd.
2. Mennyi vizet adagolhatok a betonhoz?
Az előző pontban tárgyaltuk, de nem hiszem, hogy lesz aki vödörrel fogja mérni a beton összetevőit. Célszerű olyan állagú betont keverni, ami nem folyós, de még feldolgozhatóan képlékeny. A víz-cement tényező az, amit a leggyakrabban el szoktak rontani betonozás során.
Betonüzemben képlékenyítő szereket alkalmaznak, hogy a víz-cement tényezőt jól be tudják állítani.
A túlságosan felhígított beton szilárdsága jelentősen csökken, a repedésveszély megnő, mert a sok víz amit a cement a kötés során elhasznál, vagy ami elpárolog, üres helyet hagyva maga után a betont méginkább zsugorodásra kényszeríti.
A zsugorodásból adódó repedések ellen pedig használj ArmoTec-et!
Ne hígísd túl a betont, inkább gyúrjál! 😅💪🏻
3. Mennyi ideig locsoljuk a betont?
A beton kötési ideje 28 nap. Ezalatt eléri a szilárdságának több, mint 90%-át. A kötési idő alatt a beton vizet használ fel. Ezért kell locsolni, de szerintem senki nem locsolja 28 napig.
Ökölszabályként egy hétig mindenképpen tartsd nedvesen betonozás után, de nem elég ha csak letakarod fóliával. A fólia megvédi a nagy hőségben a gyors párolgástól, de a vizet mindig pótolni kell alatta, mert a betonnak létszükséglet a megfelelő kötéshez.
4. Készülhet-e betonozás közvetlenül a földre?
Nem. A beton lemez alá mindig készíts úgynevezett tükröt. Ez a beton alapja. minimum 15 cm vastag, legalább lapvibrátorral tömörített kavics, vagy kő zúzalék réteg. Ezzel megakadályozod a felfagyás miatti töredezést. Sem a betonacélháló, sem az ArmoTec nem helyettesíti a megfelelő tükröt.
5. Valóban kiváltja-e a vasat az ArmoTec?
Bizonyos esetekben igen.
Ezeknél a beton szerkezeteknél bátran kiválthatod a betonacélhálót.
- lemezalap (könnyűszerkezetes házak esetén)
- járda
- esztrich (aljzatbeton)
- szerelőbeton
- lépcső (talajon fekvő)
- kocsibeálló
- aknák aljzatlemeze
és minden olyan szerkezet, ahol a betonacél háló feladata a teherelosztás és repedésmegelőzés.
Ne haszáld betonacél kiváltásra, csak további megerősítésre
- gerendáknál
- önhordó lépcsőknél
- pilléreknél
- koszorúknál
- áthidalóknál
és egyéb olyan szerkezetnél, amiknek különböző nyíró és hajlító erőknek kell ellenállniuk, hacsak nem rendelkezel olyan statikus támogatással, akik képesek kiszámolni azokat az erőket amik a szerkezetet érik, és alá tudják támasztani a nyírási vasalatok kiváltátsának módját makroszállal, ahogyan tették azt a Deberceni Nagyerdei Stadion előregyártott tribünelemeinél először a világon, és azóta számos más helyen – pl. a new-yorki metroalagút betonszerkezeteinél, amik teljesen betonacél mentesen készültek el.
Tudj meg mindent egy percben, amit a szálerősített betonokról tudni kell: Videó