A betonozás télen nem lehetetlen, főleg mióta melegszik az éghajlat.
Ám vannak korlátok, amiket nem lehet áttörni, de legalábbis nem érdemes.
Amikor hideg időről beszélünk, akkor átlaghőmérsékletet kell vennünk, de ökölszabály, hogy a kötés idő első három napjában nem mehet a hőmérséklet 0 fok alá.
Lehetséges a betonozás télen 0 fok alatt is, de adalékanyagokkal kell megakadályoznunk, hogy a beton tönkremenjen.
Ha ezt olvasod, akkor biztosan tudod, hogy a beton kötéséhez víz kell. A víz pedig folyékonyan segít a kötésben, megfagyva nem. Ráadásul a fagyott víz térfogata jelentősen megnő, így szétfeszíti a környezetét, és ez nagyon gyorsan tönkre teszi a friss betont.
Van azonban a betonnak egy olyan tulajdonsága, amit hideg időben ki tudunk használni. Ez a hőfejlesztés. A hőfejlesztést csak megfelelő keresztmetszet, cement tartalom ill. beton tömeg esetén tudjuk kihasználni. Ezért nem lehet pl. egy fél cm vastag csemperagasztó esetén a benne lévő cement hőfejlesztésére támaszkodni.
Ahhoz, hogy ezt a hőfejlesztést fel tudjuk használni, célszerű hideg időben a friss betont letakarni. Ha több réteg fóliát tudunk rátenni, akkor a rétegek közötti levegő elég jó hőszigetelő lesz ahhoz, hogy mínusz 1-3 fokig ne fagyjon meg a beton.
Ha hideg időben betonozol, akkor célszerű melegvízzel keverni a betont, és az adalékanyagokat is legalább szobahőmérsékleten tartani (nem a cementre és kavicsra gondoltam :).
Kiváló téli adalék a Vip-Rex SF szuperfolyósító, mert a keverővíz mennyiségét közel felére kell csökkenteni a használata mellett. Ez sokkal nagyobb végső szilárdságot ad betonnak, és jelentősen növeli annak fagyállóságát. A kevesebb víz miatt a fagyási veszélyek is töredékére csökkennek, sokkal könnyebb lesz megvédeni a betont. A kezdeti nyitott időt növeli, így tovább dolgozhatsz a friss betonnal, azonban a kötés beindulása után a szilárdulást úgy felgyorsítja, hogy egy nap alatt akár a végső szilárdság 50%-át is elérheti a beton. Így sokkal kevesebb ideje van a hidegnek kárt tenni a firss betonban.
Ennél hidegebb időben – kb mínusz 10 fokig – adalékanyagok használatával tudunk biztonságosan betonozni. Az egyik legelterjedtebb ilyen anyag a Kalcidur, ami egyben a beton kötésidejét is lerövidíti. És vannak olyan adalékszerek, amik a kötés idejét nem rövidítik meg (mert az nem mindig hasznos) de képlékenyebbé teszik a betont, így csökkenthető a víz-cement tényező (kevesebb vizet lehet adagolni a betonhoz) ami jelentősen javítja a hidegben történő kötési tulajdonságokat.
- Időzítés: Ha van rá lehetőség, a nap legmelegebb óráiban kell betonozni, így a nappali magasabb hőmérséklet csökkenti a kockázatot, és a fogadófelület is melegebb lehet.
- Előfűtött alapfelület: Ha a beton egy fagyott alapra kerül, az azonnal visszahűti a friss anyagot, ami komoly problémát okozhat. Ha van rá lehetőség, érdemes az alapfelületet hőlégfúvókkal vagy elektromos melegítőkkel előmelegíteni.
- Keverési arányok módosítása: A hidegben gyorsabb kötésű cement használata javasolt, illetve kevesebb víz adagolása is segít a fagyásveszély csökkentésében. Kevesebb víz adagolását a Vip-Rex SF szuperfolyósító teszi lehetővé.
- Téli betonkeverék alkalmazása: A betonüzemek kínálnak kifejezetten téli körülményekre optimalizált keverékeket, amelyek jobban ellenállnak a hidegnek. Téli időszakban téli üzemmódban működnek, és a betonhoz a megfelelő adalékanyagokat keverik.
- Melegített adalékanyagok használata: ha hideg időben készülsz betonozni, a cementet tartsd a garázsban. A legjobb, ha szobahőmérsékletű. A sóder mellé is beállíthatsz egy hőlégfúvót, amíg keveritek a betont. Használj melegvizet, ne a kinti hordóból adagold, amiről előzőleg úgy kellett felbontani a jégpáncélt.
Az ArmoTec szerepe a téli betonozásban
sokkal erősebb betont tudsz vele készíteni- 3 dimenzióban erősíti meg a betont, szemben a betonacélhálóval,
- bizonyos esetekben ki is válthatod vele a betonacél hálót,
- megakadályozza a zsugorodási repedéseket,
- sokkal tartósabb lesz a végeredmény,
- nem kell teherautóval szállítani, mint a síkhálót,
- nem kell szerelni,
- sokkal olcsóbb, mint a vasháló,
- sokkal kevésbé környezetszennyező,
- sokkal egyszerűbb megvásárolni,
- jelentősen felgyorsítja a munkavégzést,
- és nem korrodál.
Kattints ide, ha Kalcidurt szeretnél rendelni!

Mínusz 10 fok alatt ne betonozz! Inkább igyál meg egy forraltbort.
Barátsággal:
Siposs Levente
felújítás szakértő
A tartós felújítások támogatója
Összefoglalva, a betonozás télen kihívást jelenthet, de megfelelő tervezéssel és odafigyeléssel sikeresen megvalósítható, ha figyelembe vesszük a betonozás télen specifikus követelményeit.
A betonozás télen során a megfelelő adalékanyagok használata mellett az időjárási viszonyokat is figyelembe kell venni a legjobb eredmény érdekében.