Avagy: hogyan keverjük az ArmoTec makroszálat a betonhoz, és miért fontos a fiber szál adagolása?
Az ArmoTec makroszál használata semmivel sem bonyolultabb, mint bármilyen más adalékszer hozzáadása, pl. a cement adagolása.
A fiber szál adagolása segít a beton tulajdonságainak javításában, ráadásul egyszerűbb és olcsóbb, mint az acélháló használata. A fiber szál adagolása során figyelembe kell venni a megfelelő mennyiséget, hogy elérjük a kívánt minőséget.
A beton helyes keverési aránya átlagos elvárás esetében:
- 5 egység sóder
- 1 egység cement
- 0,6 egység víz
Az egység tömegarányra vonatkozik, azaz nem lapát vagy vödör, hanem kg.
Ha nagyobb nyomószilárdságú betont akarsz készíteni, akkor a cement mennyiségét növelheted, maximum a sóder 1/3 arányáig.
Jó lenne, ha nem térfogatra, hanem súlyra tudnánk mérni az anyagokat a beton készítés során, de kevés olyan “elvetemült” segédmunkást láttam, aki konyhai mérleggel a táskájában ment dolgozni.
Otthon kevert beton esetén 1 lapát cement, 4 lapát sóder keverékével valószínűleg nem hibázol, és annyi vizet adj hozzá, hogy ne follyon szét! A túl híg beton káros az egészségre és alaposan csökkenti a beton minőségét. Elpárolgásakor sokkal nagyobb lesz a repedezés veszélye.
A fiber szál adagolása során a beton keverésénél különösen fontos, hogy pontosan kövessük az előírt adagolást, hogy a végeredmény tartós és erős legyen. A fiber szál adagolása nemcsak javítja a beton szilárdságát, hanem csökkenti a repedezés kockázatát is.
A fiber szál adagolása által jelentősen javul a beton teljesítménye, így sokkal tartósabb beton lesz a végredmény. A fiber szál adagolása tehát nem csak modern technológia, de kimondottan egyszerű eljárás.
Számos szakértő ajánlja a fiber szál adagolását, mivel ezzel csökkenthetők a betonozás során előforduló kockázatok. A fiber szál adagolása segít elérni a professzionális szintű minőséget otthoni környezetben is.
Az ArmoTec adagolását mindig beton köbméterre vonatkoztatva adjuk meg, pl. 3 kg/m3.
FONTOS! Az elvártnál alacsonyabb adagolás jelentősen csökkenti a hatékonyságot. Kevesebb makroszálat tenni a betonba, mint amennyi szükséges olyan, mintha a cementet spórolnánk ki azért, hogy olcsóbb legyen a betonozás. Találkozhatunk 1-2 kg/m3 adagolási javaslattal. Ha ilyet látsz, mindig szólaljon meg a vészcsengő a fejedben! Egyik makroszál sem jobb annyival a másiknál, hogy 1-2 kg adagolással betonacél hálót lehessen kiváltani. A háló kiváltása csak megfelelő mennyiség adagolásával érhető el.
1. Ha betonüzemből hozatjuk a betont, akkor egyszerű a dolgunk, mert megmondjuk a betonüzemben, hogy hány kg-ot adagoljanak köbméterenként. Ez mehet a keverőgépbe, vagy a mixer kocsiba. A makroszál használata a betonüzemek többségének ismerős. Aki még nem hallott róla, azzal a betonüzemmel valami nem stimmel.
Fontos megjegyezni, hogy a fiber szál adagolása előtt mindig alaposan mérjük ki a szükséges mennyiséget, így biztosíthatjuk a kívánt eredményt a betonozás során.
2. Utolsó adalékanyagként kerüljön bele az ArmoTec makroszál, és köbméterenként 1 percig keverjék teljes fordulaton.
(Ezek a mixer kocsik 7-10 m3 betont tudnak szállítani, tehát ha 10 percig keverik a betont a makroszál beadagolása után, akkor minden rendben lesz.)
Amikor a fiber szál adagolása történik, fontos, hogy a keverési időt is megfelelően betartsuk, hogy a szálak egyenletesen elkeveredjenek a betonban.
Az alábbi videón megtekintheted a folyamatot:
Csak akkor tudsz ArmoTec-et használni, ha nem buktál meg matekból alsó tagozatban 😅. Ha igen, akkor betonozni sem fogsz tudni. De az nem Te vagy. A makroszál használata rém egyszerű, ezért is olyan népszerű: a betonacél háló vesződségeit teljesen kiküszöböli.
Az otthoni adagolást ezen az egyszerű példán keresztül szemléltetem. (A szükséges adagolás esetünkben 3 kg/m3.)
- A betonkeverőnk űrtartalmát kell megmérnünk ahhoz, hogy tudjuk mennyi ArmoTec-et kell beletegyünk egy keverésbe.
- Ezt egyszerűen meg tudjuk tenni, ha elkészítünk egy keverés betont, és azt kiöntjük olyan vödrökbe, amiknek az űrtartalmát vagy tudjuk, vagy megmérjük vízzel. Ezután könnyen ki tudjuk számolni, hogy hány literes a keverőnk.
- A legelterjedtebb betonkeverők 120-150 literesek, de csak félig töltheted fel betonnal. Ez azt jelenti, hogy kb. 60-70 liter betont tudsz elkészíteni ezzel.
- A példában 4 kg ArmoTec-et kell tennünk 1 m3 betonba. A mi betonkeverőnkkel 50 liter betont tudtunk készíteni egyszerre, az 1 m3 huszad része.
- Tehát a 3 kg-ot elosztjuk 20-szal, a végeredmény: 0,15 kg, azaz 150 gramm ArmoTec kell keverésenként.
- Visszaöntjük a mérésre használt betont a keverőbe, és hozzáadagoljuk a konyhai mérleggel kimért 150 gramm makroszálat.
- Keverjük 2-3 percig, és készen van a brutálisan erős szuperbetonunk.
Egyszerűsítheted a folyamatot, hogy ne kelljen minden keveréshez méricskélni: az első alkalommal kimért adagot beleteszed egy nagy tejfölös döbözba, vagy egy levágott tetejű pillepalackba, jól megrázogatod, és megjelölöd, hogy meddig töltötte fel. Ezután már csak meg kell töltened az edényt a megjelölt szintig, és mehet a keverőbe.




Ha te sem akarsz a betonacél hálóval vesződni a következő betonozás során, látogass el erre az oldalra, és rendelj egyszerűen otthonról makroszálat: betonbooster.hu
Barátsággal:
Siposs Levente
a tartós felújítások támogatója