Gyakran kérdezitek, hogy hány fokig lehet betonozni télen.
+10-25 °C az ideális hőmérséklet a betonozáshoz. Ha nem várhatunk addig, míg ilyen időjárási körülmények leszenek akkor hány fokig lehet betonozni?
-10 °C-ig.
Ám ahhoz, hogy 0 °C alatt is betonozhass, számos dologról gondoskodni kell.
Ha semmilyen adalékanyagot nem használsz, akkor a betonozást követő három napban nem mehet a hőmérséklet 0 °C alá. Meg kell akadályozni, hogy a betonban lévő víz megfagyhasson, mert az visszafordíthatatlan károsodást okoz a szerkezetben, és az egész tönkremegy.
0 °C alatt használj fagyásgátló adalékszert.
A fagyásgátló megakadályozza, hogy a betonban lévő víz megfagyjon, és gyorsítja a kötésidőt. A Mapefast CF/L használata nagyon gazdaságos. Egytalicskás keverőbe (C16-20 betonhoz) kb. 12-24 dkg kell a 12 kg cement mellé. Ez azt jelenti, hogy egy 6 kg-os kanna 25-50 keverésre elegendő.
Megfagyott felületre nem szabad betonozni!
Ha meglévő beton felületre kell betonoznod, és a hőmérséklet egy ideje 0 °C alatt van, akkor a felületet ki kell olvasztani.
A beton kötés során hőt fejleszt.
Ezt a hőfejlesztést akkor tudod kihasználni, ha a szerkezeted minimum 10 cm vastag. Betonozás után a betont le kell takarni, és igyekezni kell több rétegben megoldani ezt, hogy a rétegek közé rekedt levegő részt tudjon venni a hő benttartásában.
A cementet tartsd meleg helyen betonozás előtt és használj meleg vizet.
5 °C alatt 5-10%-kal több cementet adagolj. 5 °C alatt beton várható szilárdsága is csökken. Nemcsak ezt ellensúlyozhatod a nagyobb mennyiségű cement adagolásával, de a több cement több hőt is fejleszt, és több fagyásgátló adagolását teszi lehetővé.
Ha beltérben betonozol ilyen hideg időben, akkor gondoskodj róla, hogy pár napig az adott helyiségben elérd az 5 °C-os hőmérsékletet.
Ha pedig szeretnéd, hogy igazán tartós és szilárd legyen a végeredmény, akkor ne felejts el ArmoTec-et adni a betonhoz, így a hideg miatt csökkent szilárdságot jelentősen javíthatod.