Egyáltalán szabad fiber szálat használnom? Tutira tartós lesz a beton? Tényleg kiválthatja a betonacélt?
Mikor először találkoztam ezzel a technológiával bennem is ugyanezek a kérdések merültek fel. Ezért ez a cikk neked szól, otthoni felhasználónak, aki még nem próbálta ezt a technológiát, és azt sem tudod, hogy szabad-e egyáltalán, nem még, hogy hogyan válaszd ki a számodra megfelelő terméket.
Először beszéljünk arról, hogy szabad-e fiber szálat használni betonacél helyett.
Erre nagyon egyszerű a válasz: akkor szabad, ha lemez szerű betonozásra készülsz, ahol a leendő beton valamilyen stabil felületen fog feküdni, és betonacél hálót kellene használni a teherelosztás és a repedésmegelőzés érdekében.
Ilyen betonmunkáknál használhatod betonacél háló kiváltására a fiber szálat:
- lemezalap (könnyűszerkezetes épületek esetén)
- szerelőbeton
- aljzatbeton
- úttest
- kocsibeálló
- járda
- filagória
- medence vagy akna alja
- talajon fekvő lépcső
- stb.
Ha te is a kételkedők közé tartozol, akkor megnyugtatlak: még mindig ti vagytok többségben. Én is ebbe a táborba tartoztam több, mint egy évig attól kezdve, hogy hallottam erről a technológiáról. Építőiparosként nem tudtam elfogadni, hogy létezhet egy ilyen forradalmi újítás.
Ám most már nem kell kockázatot vállalni, mert több, mint 5000 elégedett felhasználó a bizonyíték, hogy a dolog működik. Itt olvashatod is az ő visszajelzéseiket:
Vagy itt: Google értékelések
Azok ellenzik, hogy statikai makroszállal váltsuk ki a betonacél hálót, akik még sosem próbálták.
Oké. Most már tudod, hogy akik használták, azok maximálisan meg vannak elégedve vele, így nagy valószínűséggel neked is jó lesz.
De térjünk már a tárgyra! Hogyan válasszuk ki a számunkra megfelelőt?
Az első dilemma az, hogy milyen szálat válasszunk, nem az, hogy melyiket. Ha fiber szálat keresünk az interneten, vagy tüzépen, vagy a betonüzemben, akkor könnyen találkozhatunk a mikroszálakkal, és talán észre sem vesszük, hogy nem jó irányba indultunk el.
A mikroszálak olyan pici és vékony szálak, amelyek nem helyettesítik a betonacél hálót csak abban az esetben, ha egy vékonyka 4 mm körüli hálót tettünk volna a betonba, a repedések elkerülésének érdekében. Ráadásul ha ezt a hálót ledobjuk a földre, majd ráöntjük a betont, akkor akár meg se kellett volna vennünk. Semmit nem fog érni a háló a beton alján.
A mikroszálak tehát arra szolgálnak, hogy a betonozás első napján a beton zsugorodásából adódó feszültségeket képesek kezelni, így kezdeti repedések kialakulását hatékonyan megakadályozzák. A mikroszálak a terhelés elosztásában azonban nem játszanak szerepet.
Mégis gyakran halljuk betonüzemektől is, hogy: “Persze! Van nálunk fiber szál. 1 kg kell egy köbméterbe, oszt jóvan.” Ez a mikroszál. Ebből valóban elég 1 kg egy köbméter betonhoz, de ne várjunk tőle csodát?
Ha a betonacél hálót akarjuk helyettesíteni, akkor csak a statikai makroszálak jöhetnek szóba. Ez nem vélemény kérdése, hanem az Európai Unióban elfogadott EN 14889-2:2006 Szálak betonhoz szabvány által szabályozott tény. A statikai makroszálak pedig csak akkor töltik be maradéktalanul a funkciójukat, ha megfelelő adagolásban kerülnek a betonba. Ez általában több, mint 2 kg, és kevesebb, mint 5 kg.
Most már tudjuk, hogy mikor ne válasszunk mikroszálat.
Rendben, akkor makroszál. De mennyi?
A makroszálak általános adagolása 2-6 kg/m3. Ez egy elég tág határ, és nemcsak azért fontos, hogy a megfelelő adagolást belőjük, mert a makroszál nem olcsó, hanem azért is, mert csak a megfelelő adagolásban tölti be a szerepét.
A megefelelő adagolás pedig a beton vastagságának, és várható terhelésének függvénye.
A vastagság növelésével az adagolás csökken. A terhelés növelésével pedig az adagolás nő. Egy 10 cm vastag járda esetében 2,5 kg. Ugyanilyen vastagságú kocsibeálló esetén 3,8 kg/m3. 15 cm vastag kocsibeálló esetén már csak 3,2 kg. Itt találsz egy táblázatot, amiből pontosan meg tudod állapítani a szükséges mennyiséget. Vagy használd a kalkulátort, amivel azt is megbecsülheted, hogy mennyit sprórolhatsz az ArmoTec statikai makroszál használatával a betonacél hálóval szemben.
Fontos! Az elvártnál alacsonyabb adagolás jelentősen csökkenti a hatékonyságot. Kevesebb makroszálat tenni a betonba, mint amennyi szükséges olyan, mintha a cementet spórolnánk ki azért, hogy olcsóbb legyen a betonozás. 1-2 kg/m³ biztos, hogy nem elég. Ha ilyet látsz, mindig szólaljon meg a vészcsengő a fejedben! Egyik makroszál sem jobb annyival a másiknál, hogy 1-2 kg adagolással betonacél hálót lehessen kiváltani. A háló kiváltása csak megfelelő mennyiség adagolásával érhető el.
Nem fogok belemenni a különböző márkák elemzésébe, mert elfogult lennék 😁. Azt azonban még érdemes megemlíteni, hogy a szálak felületi kialakítása is nagyon fontos kritérium. A szálak könnyebben kihúzódnak a betonból repedés esetén, minthogy elszakadnának. Ezért eleinte hullámos szálakat gyártottak. Vannak gyártók, akik még mindig hullámos szálakat gyártanak, mert a technológiai átállás drága.
A fejlett statkikai szálak felülete azonban már bordázott. Ezzel jelentősen megnőtt a szál kihúzódási ellenállása. A CMOD érték jellemzi kompozit betonok maradó szilárdsági értékét. Azt az értéket amikor a szálak még egyben tartják a repedező betont. A CMOD értéket pedig csak professzionális szálak tudják igazolni. Ilyen professzionális szál az ArmoTec és a PolyMesh is.
Végül de nem utolsó sorban a statikai makroszálaknak CE engedéllyel (Európai engedély) és Teljesítmény nyilatkozattal kell rendelkeznie, hogy építménybe be lehessen építeni. A szövegre kattintva megnézheted hogy mik is ezek pontosan.
Most már, hogy tudod milyen különbségek vannak fiber szál és fiber szál között, sokkal könnyebb lesz a döntés, de ha segítségre van szükséged csak hívj a +36303117407 számon.