A betonozás önmagában rendkívül környezetterhelő.
Ezért sokan keressük azokat a technológiákat, amivel kevesebb széndioxidkibocsátást érhetünk el a betonozási munkáink során.
A vasbeton alapvető összetevői a sóder vagy kavics, a cement és a betonacél, mind rendkívüli módon terheli a környezetünket. Nemcsak a gyártásuk, de a szállításuk és az újrahasznosításuk úgyszintén.
Ráadásul olyan mennyiségben gyártjuk a betont világszerte, hogy ez lett a legnagyobb mennyiségben előállított mesterséges anyag a világon. Kínában a tengerpartok több, mint hatvan százalékát beton fedi. Az USA partszakaszainak kb. a hetedét betonozták le eddig, és ez tovább folytatódik.
A környezetkímélő betonozással kapcsolatban rengeteg cég végez kutatásokat és fejlesztéseket, de ezek jelentős része vagy nehezen elérhető, vagy túl drága. A cement gyártás talán a listavezető a környezetszennyezés terén, ám a 20%-kal kevesebb széndioxid kibocsátással járó cement 10%-kal többe kerül, mint a hagyományos, és ez a tény töredékére csökkenti az eladhatóságát.
Szeretnénk kímélni a Földet, de legtöbbünk nem hajlandó ezért egy fillérrel sem többet fizetni, vagy bármilyen áldozatot hozni.
Feltalálták már a karbonnegatív betont, a hulladékbeton pedig egy magyar fejlesztés.
Akkor hogyan tehetjük ezt a technológiát csupán a döntésünkkel kevésbé környezetszennyezővé?
Úgy, hogy az egyik összetevőt – a betonacélt – kiválthatjuk egy olyan anyaggal, ami sokkal kisebb ökológiai lábnyomot hagy. Ez az anyag az ArmoTec statikai makroszál, amivel kiváltható a betonacél háló azokból a betonszerkezetekből, amelyeknél a funkciója teherelosztás és repedésmegelőzés.
Hogyan lehet az ArmoTec-nek sokkal kisebb az ökológiai lábnyoma, mint a betonacél hálónak?
Úgy, hogy ennek használatával egy sokkal környezetszennyezőbb technológiát váltasz le, így környezetkímélő betonozás lesz a végeredmény.
Az ArmoTec már a gyártás során több, mint 70% CO2 kibocsátás megtakarítást eredményez, de nem ez az egyetlen ok amiért sokkal kisebb ökológiai lábnyomot hagy az alkalmazása.
Ha ugyanazt a műszaki eredményt akarjuk elérni acélszál alkalmazásával, mint az ArmoTec-kel, akkor egy köbméter betonba 30 kg acélhajat kell belekeverni, míg ArmoTecből csupán 4 kg-ot. 500 kg betonacél hálót 40 kg ArmoTec képes kiváltani egy 100 m2-es kocsibeálló esetén.
Radikális a különbség, igaz?
A 30 kg acélszál előállítása során 100 egység szén-dioxid kerül a légkörbe, míg ugyanennyi ArmoTec gyártása során csupán 30 egység szén-dioxid kerül a levegőbe. Az acélipar felel a világ károsanyag kibocsátásának közel 10%-áért. Ráadásul 30 kg ArmoTec felhasználásával 8-10 köbméter betont tudsz megerősíteni, míg ugyanennyi acélszállal csupán egyet. Így újabb nyolcszoros hátrányt szenved a környezet az acél használatával.
Az alábbi képen egy acélgyárat láthatsz működés közben:
Ezért lesz az ArmoTec a környezetkímélő betonozás záloga.
Lássuk, milyen további ökológiai előnyei vannak az ArmoTec használatának:
- A jócskán kisebb súly miatt jelentősen csökken a szállítás során felszabadult károsanyag-kibocsátás. Egy 100 m2-es kocsibeálló készítéséhez 10 cm vastagság esetén 300 kg acélhajat vagy közel 500 kg betonacél hálót kell felhasználni. ArmoTec használata esetén, ez körülbelül 30 kg-ot jelent. Nem kell magyarázni, hogy melyiknek a szállítása töredéke a többinél.
- Az ArmoTec bedolgozásának munkaerő-szükséglete elenyésző. Ez is jelentős környezetkímélő hatással bír.
Az acélhaj a keverőgép belső felületét rongálja, ezáltal a gép hamarabb tönkremegy, így terheli a környezetet. Az ArmoTec semmilyen módon nem rongálja a feldolgozó gépeket. - Az ArmoTec növeli a beton tartósságát, és a korrózió hiánya jelentősen csökkenti a javítási munkálatok szükségességét, ezáltal is védve a környezetet.
- Szétvésni egy ArmoTec-kel készült betonszerkezetet nagyon nehéz. Ha mégis így járunk el, bontás során az újrahasznosítás mégis jóval kevesebb energiafelhasználást jelent, mint a vasbeton szerkezetek megtisztítása a betonacéltól. (A kőtörő gépek megbirkóznak az ArmoTeckel erősített betonnal, míg a vasbeton szerkezetekkel nem.)
Az ökológiai előnyökön túl még számos hasznát veheted, ha ezt választod:
- 3 dimenzióban erősíti meg a betont, annak minden egyes pontján. A háló csak egy síkban.
- Zsugorodási repedéseket nullára csökkenti. Ez azt jelenti, hogy a beton kötési ideje alatt nem tudnak kialakulni kisebb-nagyobb repedések, így sokkal tartósabb beton a végeredmény.
- Jelentősen felgyorsítja a kivitelezést. Ezt úgy éri el, hogy a betonacél hálóhoz kapcsolódó munkafolyamatokat kiváltja.
- Biztonságossá teszi a munkavégzést, mert a betonacél használatból eredő baleseteket kiküszöböli.
- Könnyű szállítani. 500 kg betonacél hálót 25-50 kg ArmoTeckel ki tudunk váltani, amit teherautó helyett egy postás házhoz szállít.
- Könnyű vele dolgozni. Csak egyszerűen a betonkeverőbe kell adagolni, nincs szállítás, nincs pakolás, nincs vasszerelés, nincs macera.
- Szinte nulla a munkaigénye
- Nem korrodál. A vasbetonok egyik legnagyobb hátránya, hogy egy idő után a betonba zárt acél is elkezd korrodálni a savak miatt. A beton kis mikrorepedésein keresztül oxigén és nedvesség éri, ami az egész betont elkezdi szétszedni. Az ArmoTec ezt teljesen kiküszöböli.
- Könnyű fúrni a szálerősített betont, nincs fúró törés.
- Sokkal olcsóbb, mint a betonacél háló
- Tudományos vizsgálatok támasztják alá, hogy az alkalmazása jelentősen megerősíti a betont sőt, akár a betonacél kiváltására is alkalmas.
- A betonszerkezetek legalább 50%-át arra használják, hogy megvédje a betonacélt a korróziótól. Makroszál esetén erre nincs szükség, így jelentősen csökkenthető a beton mennyiség.
Ezen az oldalon lehetőséged van egyszerűen és gyorsan hozzájutni a betonozáshoz szükséges – környezetkímélő – statikai makroszálhoz, kattints a szövegre: betonbooster.hu/armotec
Barátsággal:
Siposs Levente
A tartós felújítások támogatója