Ha van egy régi betonfelületünk, amely már nem mutat olyan jól, vagy akár teljesen tönkrement, akkor az egyik legkézenfekvőbb lehetőség a régi betonra betonozás.
Ez nemcsak a megjelenését javítja, hanem az ellenálló képességét is, és tartós eredményt adhat a problémára.
Ha te ilyen helyzetbe kerültél, akkor neked már nem kell magyaráznom, hogy a beton nem örökéletű, de kis odafigyeléssel akár több generáción keresztül is kitarthat.
Számos oka lehet, hogy az ember olyan helyzetbe kerül, hogy régi betonra kell betonoznia. Lehet, hogy a korábbi betonfelületünk már elavult és felfagyott, repedezett, vagy egyszerűen csak csúnya. Esetleg egy új részt építünk, és szeretnénk, hogy a betonfelületek egységesek legyenek. Akármi is legyen az ok, a követkzőkben olyan “használati utasítást” igyekszem írni, amivel a legkisebb kockázattal megoldható a régi betonra betonozás, és már elsőre végleges megoldást kaphatsz (ill. esetünkben másodikra 😅).
Először is, beszéljünk a szükséges eszközökről. A betonozás során az alábbi eszközökre lesz szükséged:
- betonkeverő,
- kőműveskanál,
- lehúzóléc,
- simítódeszka,
- mérőszalag,
- vízmérték,
- hosszú zsinór,
- lapát,
- vödrök,
- talicska,
- mérleg sem árt.
Zsaluzáshoz szükség lesz kalapácsra, szögre, fűrészre és deszkákra. Természetesen ezek a szerszámok változhatnak a projekt mérete és típusa szerint. Akkor kell zsaluznod, ha a régi betonra betonozás széleit le kell határolni, hogy a friss betont a helyén tartsa.
Miután begyűjtöttük a megfelelő eszközöket, elő kell készítenünk a meglévő felületet az új betonréteg felhordására.
Először is, alaposan megtisztítjuk a felületet a portól, szennyeződésektől, és minden egyéb anyagtól, amely gátolhatja a betonréteg megfelelő tapadását. Majd az előkészített felületet alapozóval kezeljük. Ezt nevezhetjük a betonra betonozás tapadóhídjának is. Ha ez készen van, az új betonréteg felhordása következik. A két beton összekötése nem valósul meg ilyenkor, de az alapozóval jelentősen megnöveljük a régi és az új betonréteg egymáshoz tapadását.
Az új betonréteg felhordása során figyelni kell a különböző buktatókra. (Ebben a cikkben nem térek ki az általános tudnivalókra, mint az időjárás, vagy a beton keverési arányok. Ezekkel a témákkal kapcsolatban a szövegre kattintva érsz el részletes információt.)
Minden lánc olyan erős, mint a leggyengébb láncszeme. Esetünkben ez azt jelenti, hogy ha a régi beton felületünk instabil, akkor nincs más lehetőség, mint a felbontás. Csak akkor szabad régi betonra betonozni, ha a régi beton tökéletesen stabilizálódott már. Megfelelő stabilitás esetén nem baj, ha szét van repedezve.
A régi betonra betonozáskor sem lehet az új betonunk vékonyabb mint 10 cm kültérben. A kültéri betonra betonozás esetén a felületet jelentős környezeti hatások érik, komoly hőingadozásnak vannak kitéve. Még szálerősített beton esetén is célszerű tartani a 10 cm-es vastagságot, hogy ezzel is növeljük a betonunk ellenállóképességét. Beltérben lehetőleg legyen 4 cm a minimális vastagság. Gyakran szükséges lenne vékony beton készítésére, de a fenti keresztmetszetek csökkentése a betonunk éllettartamát csökkentheti.
Ahhoz, hogy az új betonunk sokkal tartósabb legyen, íme néhány trükk, amit érdemes alkalmazni.
Használjunk Vip-Rex szuperfolyósítót ha a betonra betonozás házilag történik, mert az rendkívül megnöveli a beton fagyállóságát, és sokkal tömörebb szerkezetet kapunk. Ezen felül számos előnye van már a betonozás során is. A keverővíz mennyiségét felére csökkenti, és mégis egy sokkal képlékenyebb beton az eredmény. Ráadásul nagyon költséghatékony adalékszer, igen kevés kell belőle.
Ha betonüzemből hozatjuk a betont, akkor kérjük alacsonyabb víz-cement tényezővel, és szuperfolyósítóval adagolva. Így könnyen bedolgozható, tartós, de csökkentett kockázatú betonozáshoz lesz szerencsénk. Ha részletesebben érdekel, hogy miért nem szabad a betonba sok vizet keverni, olvasd el ezt: Világosan a víz-cement tényezőről.
A betonplaccokat betonacél hálóval célszerű megerősíteni, hogy elősegítsük a teherelosztást, és megakadályozzuk a repedések kialakulását. Ám a betonacél hálós macera helyett készíthetünk szálerősített betont ArmoTec statikai makroszállal. Nemcsak sokkal egyszerűbb és olcsóbb betonozást tesz lehetővé, de növeli a tartósságot, mert a vashálóval szemben a betont teljes keresztmetszetében erősíti meg, és nem korrodál.
Régi betonra betonozásnál kiemelten fontos a beton utókezelése, nemcsak régi betonra betonozás esetén. Meg kell védenünk a betont a kiszáradástól, megégéstől. Ezt takarással és utónedvesítéssel tudjuk megoldani, de a Vip-Rex szuperfolyósítóval szintén csökkenthetjük az utókezelés hiányosságaiból fakadó kockázatokat.
Végül ne feledkezzünk meg a felület védelméről, hogy megvédjük az új betont a téli sós hó olvadék rendkívül károsító hatásától. Ehhez használhatunk tartós kültéri impregnálókat, amelyek megakadályozzák a sós hólé beszivárgását, vagy esetleg strapabíró útfestékkel is kezelhetjük a betonfelületet. Az útfesték nem csak a régi betonra betonozás esetén nyújt védelmet a káros környezeti hatásokkal szemben, de esztétikailag is javítja a betonfelület megjelenését.
Barátsággal:
Siposs Levente
A tartós felújítások szakértője