Mire használható a szárazbeton?
Főként kisebb betonozási munkákra, de láthatunk olyan építkezést, ahol sorban állnak a szárazbeton raklapok. A szárazbeton felgyorsult életünk egyik támogató terméke. Egyre gyorsabban akarunk egyre jobb eredményeket elérni úgy a sportban, mint a karrierünkben, vagy a felújítás-, építkezés során. Ezt a törekvésünket az építőipar is felismerte, és elkészítette a gyorsan használható szárazbetont.
Szárazbeton használata az alábbi munkáknál:
- járdák
- gerendák, áthidalók
- előregyártott elemek
- beton bútorok, berendezési tárgyak
- lépcsők építése, javítása
- kültérben és beltérben egyaránt.
Miért jó a szárazbeton?
Azért mert állandó és biztos minőséget hoz. Tudom, “ezeréve” betonoznak már sóderből és cementből, és vannak többszázéves beton felületek és szerkezetek amik egyben vannak, de sokkal gyakoribb az ilyen látvány:
Számos oka lehet, hogy ez a kocsibeálló így néz ki, de a rossz betonminőség szinte borítékolható. Valószínűleg nem is tettek bele térhálót, vagy ha igen, akkor kb. 4 mm vastagot. Biztosan nem ismerték még a sokkal egyszerűbb megoldást betonacél helyett: Az ArmoTec szálerősített betont. A linkre kattintva többet is megtudhatsz.
Az is lehet, hogy nem volt megfelelően előkészítve a beton alapja: minimum 10-15 cm vastag tömörített zúzottkő ágyazat.
A szárazbeton használata vagy zsákos beton mindig ugyanazt a minőséget adja, nem a betont keverő személy képzettségétől és állapotától függ, hogy mi lesz a végeredmény.
Főként akkor okos döntés a szárazbeton használata, ha kisebb betonozási munka előtt állunk.
Ebben az esetben ugyanis nem kell hazahozatnunk egy fél kocsi sódert, és pár zsák cementet.
Ha csak 2-3 vödör betonra van szükségünk egy egyszerű javításhoz mondjuk egy nyílászáró csere után, vagy egy eltörött szennyvíz cső cseréje miatt, akkor rém egyszerű lesz a dolgunk, mert csak bedobunk három zsák szárazbetont a kocsiba, otthon összekeverjük vízzel egy egyszerű fúróba fogott keverőszárral, és már használhatjuk is. Ilyen egyszerű a zsákos beton használata.
Ha fontos a megfelelő beton minőség, akkor akár 1-2 köbméteres munkához is használhatunk szárazbetont. 1 m3 kész beton elkészítéséhez 2000 kg szárazbetonra van szükségünk. Tehát egy 25 kg-os zsákból 12,5 liter betont fogunk nyerni.
Zsákos beton fajták
- A szárazbeton a legelterjedtebb. Nevezik Hobby betonnak is. Ez általában C16/20 a Baumit szárazbeton C20/25 szilárdsági osztályú, a Praktibau szárazbetonjáról pedig nem sikerült kideríteni, hogy hova sorolható.
- Az Esztrich beton az aljzatbetonok alapanyaga. Aprószemcsés, hogy könnyű legyen simítani és elteríteni, általában C16 szilárdsági osztály. Az esetek többségében kültérbe nem ajánlja a gyártó, de a tapasztalat az, hogy ha rendesen meg van csinálva a beton, akkor bírja a strapát odakint is.
- Könnyűbeton vagy perlitbeton. Polisztirollal vagy perlittel kevert beton, ami könnyű, mégis szilárdan megköt. Ne számíts nagy szilárdságra, ez inkább feltöltésnek való. Hőszigetelési képessége elhanyagolható. Mennyiségi egysége általában liter.
- Gyorsbeton (Fixbeton, Mischnix oszloprögzítő, stb.) olyan betonok amik percek alatt megkötnek. A zárójelben lévő termékeket szárazon kell beleszórni az oszlop lyukba az oszlop köré, majd meglocsolni vízzel, és várni pár percet amíg megköt. Nem kell keverni.
- Gyorsesztrich. Ezek olyan esztrich betonok, amik nemcsak gyorsan kötnek, de hamar ki is száradnak, így 1-2 nap múlva burkolható felületet kapsz.
- Baumit All In beton a legkirályabb szárazbeton: ki sem kell bontani a zsákot, simán beledobod a keverőbe, és a zsák feloldódik. Nincs szemét, nincs környezetszennyezés, végtelenül egyszerű a munka.
A szárazbeton sokkal drágább, mint a sóderből és cementből otthon kevert beton.
Az üzemi betonnál is drágább. C16-os üzemi beton ára 20-25.000.- Ft/m3, plusz 3-5.000,- Ft szállítási díj köbméterenként.
Egy zsák szárazbeton 2023 elején 1.700,- Ft körül kapható. Egy m3 betonhoz 80 zsák kell, tehát az 1 m3 betonunk 136.000,- Ft-ba fog kerülni. Plusz a 80 zsák beton hazaszállítása sem lesz ingyen.
Ebből láthatod, hogy durván négyszer annyiba kerül, mint az üzemi beton, az otthon kevert betonnál meg 5-6-szor drágább. Tehát akkor éri meg ezzel betonozni, ha kevés kell belőle.
A szárazbeton nem azonos a készbetonnal.
A készbeton kifejezést az üzemben készült, mixer kocsival (esetleg billenőssel) helyszínre szállított betont értjük.
Ha betonozás előtt állsz, ne feledd, van sokkal olcsóbb és egyszerűbb megoldás, mint betonacél hálót használni: ArmoTec statikai makroszállal erősített beton.