Egy betonozás története
Kétszer építkeztem életemben, de már sokszor betonoztam. Mindig gondot okozott a beton beszerzése vagy elkészítése mellett a betonacél mennyiségének meghatározása, helyszínre szállíttatása, és beépítése.
Az építkezés és felújítás során számos olyan betonozási munka adódik, amihez nem kell statikus tervező szolgáltatásait igénybe venni, de a beton szerkezetet meg kell erősíteni egy-két réteg hegesztett hálóval. Ilyenek pl. a járda, aljzatbeton, kocsibeálló, udvar betonozása, nem önhordó lépcsők, medencék, aknák.
A betonvas háló megakadályozza a beton kötés közbeni megrepedezését, és jelentősen megnöveli annak szilárdságát.
Ám a térháló beszerzése és elhelyezése sok munkával jár, és gyakran igen időigényes.
Van más lehetőség a betonacél háló helyett?
2018-ban egy zseniális és innovatív megoldással találkoztam, ami az előző esetekben nemcsak ki tudja váltani a betonacél alkalmazását – ezzel nemcsak egy csomó vesződségtől megszabadítva a bennünket – de lényeges költségmegtakarítás is elérhető az alkalmazásával úgy, hogy brutálisan erős kompozit beton lesz a végeredmény.
Először a YouTube-on találkoztam ezzel a videóval, és nagyon meggyőzőnek találtam.
Makroszállal erősített beton tesztje
A termék amivel a betont megerősítették a statikai makroszál. Ez egy nagyteljesítményű polipropilénből készült szál, aminek bordázott a felülete. Egy kg statikai szál akár 50.000 db szálat is tartalmazhat, amiből egyetlen db. 8 kg súlyt is képes megtartani. Képzelheted milyen ereje van az 50.000 szálnak. Egy Boeing 747-es repülőgépet is elbírnának együtt.
Utánajártam a felhasználási lehetőségeknek, és nagyon meglepődtem mennyi előnye van ennek az anyagnak.
A statikai makroszálak alapos tanulmányozása után arra jutottam, hogy:
A vasbetonnal azonos műszaki tartalmú (vagy még jobb) kompozit betont készíthetünk ezzel az anyaggal, mint betonacél használatával, sokkal olcsóbban. A sokkal olcsóbb alatt 50%-ot vagy még többet értek, a beton vastagságától, és a kiváltott betonacél háló mennyiségétől függően.
A kiváltott betonacél súlyának töredéke (5-10%-a) a makroszál súlya.
A bedolgozása rém egyszerű, a betonacél munkálatokkal össze sem hasonlítható: egyszerűen össze kell keverni alaposan a készülő friss betonnal. Legtöbb ügyfelünk számára az egyszerűbb és gyorsabb kivitelezés a legfontosabb előny.
A szállítási költsége töredéke a betonacél szállítási költségének. Néhány csomag megrendelése esetén pedig ingyenes.
Bárki számára hozzáférhető: a futár is házhoz viszi.
Tudom, nem egyszerű a többszázéves – jól bevált – betonozási módszereket megváltoztatni, de a tapasztalatok alapján érdemes ezzel az opcióval is számolni, ha egyszerűsíteni akarjuk a betonozást, és még spórolni is akarunk rajta.
Többezer elégedett magyarországi felhasználó bizonyítja, hogy nemcsak a betonacél háló kiváltására alkalmas, de számos betonozási kockázatot is kiküszöböl. Itt rengeteg felhasználói visszajelzést olvashatsz.
Fontos hangsúlyozni, hogy a beton makroszál egyelőre nem alkalmas arra, hogy önhordó szerkezet készüljön belőle. Így nem váltja ki a betonacélt födémeknél, gerendáknál, áthidalóknál és más komoly statikai számítást igénylő betonozási munkáknál.
A legtöbben mégis hitetlenkedve állnak a korszakalkotó felfedezés előtt, míg az innovatív felhasználók nevetve belevágnak, és mindenki mást megelőzve – eldobják előítéleteiket – és csak azt sajnálják, hogy miért nem találtak rá erre a megoldásra hamarabb.
A szálerősített betont bármilyen technológiával el lehet készíteni: fúrószárral, betonkeverővel, esztrichboy-jal, mixer kocsival. Mindegy milyenek a körülmények, és nem számít milyen beton használsz: sóder-cement-víz, vagy zsákos beton, vagy üzemből hozatott kész beton.
A statikai makroszálak azért kapták ezt az elnevezést, mert statikailag méretezhetők egy-egy betonszerkezet tervezése során. Nemzetközi szabvány szabályozza a minőségüket és beépíthetőségüket, tehát nem mi találtuk ki. Számos országban gyártanak ilyet, és több millió köbméter betonozásnál használták már a metró alagúttól kezdve az ipari padlókon át az utakig. Több évtizede bizonyít már.
Egy 100 m2 nagyságú, 10 cm vastag kocsibeálló készítése esetén 500 kg térháló helyett csupán 40 kg ArmoTec megoldja a teherelosztást és a repedésmegelőzést. Az adagolás a vastagság és a várható terhelés függvénye. A könnyebb számítás érdekében kidolgoztuk kalkulátorunkat, amit ide kattintva érsz el: ArmoTec kalkulátor. Egy ilyen munkánál akár 150.000,- Ft-ot is meg lehet takarítani.
A statikai szálak nemcsak a betonacél háló kiváltására alkalmasak, de jelentősen tartósabb betont is eredményeznek. Mivel megakadályozzák a mikrorepedések kialakulását, nem tudnak a betont károsító anyagok a szerkezetbe behatolni. Így a beton élettartama jelentősen megnő.
Amennyiben Te is kipróbálnád akkor kattints ide a részletekért!
Érdekel az egyszerűbb és olcsóbb betonozás
A megspórolt pénzt pedig költsd el valami sokkal jobb élményre, mint a betonacél 🙂